Duty Free Alışveriş Nedir?

Duty Free Alışveriş Nedir?

Duty Free alışveriş nedir?

 

Duty Free alışveriş, vergiden muaf olan alışveriş anlamına gelmektedir. Duty Free alışveriş yapabileceğiniz mağazalara yurt dışına çıkarken veya yurt dışı dönüşlerinizde uğrayabilirsiniz. Bu noktalarda alışveriş yapıldıktan sonra kasada pasaport gösterilmesi gerekmektedir. Duty Free alışveriş nedir sorusunun cevabını daha detaylı olarak bu yazımızda paylaşacağız. Duty Free alışveriş ile siz de yurt dışı seyahatlerinizde ucuz alışveriş yapabilirsiniz.

Duty Free mağazalarında saat, çikolata, parfüm, kozmetik, tütün ürünleri, yerli-yabancı içki ve hediyelik eşyalar dahil pek çok ürün bulunmaktadır. Vergiden muaf olduklarından dolayı bu ürünlerin fiyatları piyasa fiyatlarından daha düşük olmaktadır, bu sebepten Duty Free mağazaları çoğu zaman ilgi çekici yerlerdendir. Tabi bu ürünlerin fiyatının düşük olması, sınırsız alınabildiği anlamına gelmemektedir. Her ülkenin havalimanının kendine has kısıtlamaları ve kuralları vardır. Alışverişinizi yapmadan önce bu bilgileri öğrenirseniz kasalarda ve giriş çıkışlarda zor durumda kalmazsınız ve zaman kazanırsınız. Size tavsiyemiz Duty Free alışveriş için öncesinde Duty Free alışveriş kuralları konusunu iyi araştırmanızdır.

Bu mağazalar hediye almak için oldukça cazip bir seçenektir. Yalnız burada geçireceğiniz zamanı dikkata alarak havalimanına gelmelisiniz böylelikle hem uçağınızı kaçırmamış hem de alışverişinizi yapmış olursunuz.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da, bazı ülkelerdeki Duty Free’lerin sanıldığı kadar uygun fiyatlı olmamasıdır. Bu sebepten alacağınız ürünlerin fiyatını öncesinde bilmeniz karşılaştırma yapabilmeniz açısından faydalı olmaktadır.

 

 

Duty Free alışveriş kısımlarında alışveriş yaparken herhangi bir vergi ödenmemektedir. Bu sebepten oldukça yoğun bir ilgi görmektedirler ve yolcular tarafından da keyifle kullanılmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Duty Free alışveriş yapılabilmesi için yolcuların gerekli kurallara uymaları gerekirken aynı zamanda alışveriş esnasında yetkili kişilere kendilerine ait olan pasaportları da göstermeleri gereklidir. Yolcuların uymaları gereken en önemli kurallar ise genel olarak aşağıdaki gibidir.

Duty Free alışveriş seçeneklerinden faydalanacak olan bireylerin kendi ülkelerine girerken ülkelerinin izin verdiği ya da başka bir ülkeye gidildiğinde destinasyonda yer alan ülkenin limitlerini aşmayacak biçimde ürün satın almaları gerekmektedir.

Tütün ve tütün ürünler, kozmetik, alkollü içecek, gıda ve tekstil ürünleri gibi alışverişlerde kişiler gerekli limitleri göz önünde bulundurmalıdır. Limitin aşılması durumunda kişilerin aldıkları ürünleri havaalanı yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere Duty Free alışveriş nedir, Duty Free alışveriş kuralları gibi konulardan bahsettik. Yolculuklarınızda ünlü markaları oldukça ucuza satın alabileceğiniz bu alışveriş noktaları önemli fırsatlar sunmaktadır. Fakat bir takım kurallara uymalısınız. Ayrıca alışverişlerinizde geçireceğiniz süre gibi bazı detayları seyahatiniz öncesi iyi planlamanız uçağınızı kaçırmamanız için oldukça önemlidir.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder