Dünyanın En Büyük Festivalleri

Dünyanın en büyük festivalleri

Dünyanın pek çok ülkesinde, belirli bir amaca hizmet eden ya da sadece eğlenmeyi hedefleyen büyük festivaller ve organizasyonlar düzenleniyor. Bu büyük festivaller o kadar ilgi çekici ve geniş kapsamlı bir hal alıyor ki ünü tüm dünyaya yayılıyor. Dünyanın dört bir yanından pek çok insanın akın ettiği ve eğlendiği dünyanın en büyük festivalleri sizin için bu listemizde bir araya geldi. Ajandanıza not almayı unutmayın.

 

1. Cannes Film Festivali

Dünyanın en iyi film festivalleri arasında belki de 1. sırada diyebileceğimiz Cannes Film Festivali'nin bu yıl 70.si düzenlendi. Fransa'nın Cannes şehrinde yapılan bu organizasyon sinemaseverlerin büyük bir heyecanla takip ettiği etkinliklerden. Her yıl ortalama 20 filmin yarıştığı festivalin büyük ödülü ise Altın Palmiye.
Organizasyon Avrupa sineması için bir vitrin görevi teşkil etmesi ve sinemanın sanatsal yanını beslemesi nedeniyle de oldukça önemli bir yere sahip. Cannes, her yıl Mayıs ayında düzenleniyor. 2016 yılında da 11 Mayıs ile 22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivale gitmek için büyük bir davetiye bulma yarışı gerçekleştiğini söylemek mümkün. Festivalin yapıldığı ay olan Mayıs ayında şehrin ortalama 22 derece civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mutlaka yanınızda ilave bazı kıyafetler taşımanız gerekebiliyor. Yani hava bazen çok serin olabiliyor.

 

2. Oktoberfest

 

Türkçe adı Ekim Festivali olan Oktoberfest, Almanya'nın Münih (Munich) şehrinde Eylül ayının sonlarına doğru başlayıp Ekim ayında devam eden 2 haftalık bir festival. Festival şehrin en önemli etkinliği. Organizasyon genellikle Theresienwiese isimli yerde gerçekleşiyor.
Festivalin en önemli özelliği bira. Hatta festival belediye başkanının ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile başlamış oluyor. 2016 yılında 183'üncüsü düzenlenecek olan festival, 17 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival alanına giriş ücretsiz ancak yeme içme elbette ücretli. Festival süresince en çok bunlara para harcanıyor. Oktoberfest bahar aylarında gerçekleşse de hava soğuk olabiliyor. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Günlük ortalama hava sıcaklığı gece 4 derece, gündüz 13 derece civarında.

 

3. Rio de Janeiro Karnavalı

 

Brezilya'da Rio de Janerio şehrinde gerçekleşen Rio Karnavalı, dünyanın en ünlü ve en büyük festivallerinden bir tanesi. Karnaval Brezilya'daki samba okullarının gösterişli geçiş törenleri ile biliniyor. Gerçekten de rengarenk ve bir o kadar da eğlenceli bir karnaval olan Rio, gerçekleştiği dönemde tüm dünyanın gözlerinin üstünde olduğu bir etkinlik.
Karnaval her yıl Şubat-Mart aylarında gerçekleşir ve 2 hafta sürer. Festivalde bu aylarda görkemli bir gösteri ve büyük eğlencelerle gerçekleşti. Karnavalın fiyatları 60 ile 1000 dolar arasında değişiyor. Şehirde karnavalın olduğu zamanlarda hava sıcaklığı 33 derece civarında oluyor. Bu nedenle gayet keyifli bir festival ortamını yaşamak mümkün.

 

4. Tomorrowland

Dünyanın en büyük elektronik müzik festivalleri arasında önemli bir yerde bulunan Tomorrowland, aslında dünyadaki en büyük festivallerden de bir tanesi. 2005 yılından beri Belçika'nın Boom bölgesinde düzenlenen Tomorrowland Festivali, tüm dünya tarafından oldukça büyük bir önem kazanmış bir organizasyon.
2016 yılında 22 Temmuz - 24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğin bilet fiyatları kapsadığı aktivitelere göre değişiklik gösterse de yaklaşık 270 Euro civarında. Festivalin gerçekleştiği tarihlerde hava sıcaklığı yaklaşık 22 derece civarında oluyor.

 

5. Glastonbury Festival

 

Dünyanın en ünlü müzik festivalleri arasında Glastonbury Festivali, çağdaş performans sanatları festivali olarak da biliniyor. İngiltere'nin Pilton, Somerset bölgesinde gerçekleşen festival, 1970'li yıllardan sonra hippi akımlarının etkisinde yapılmaya başlanmış. Pek çok farklı türden müziğin dahil olduğu festival her yıl Haziran ayının son haftasında 3 gün boyunca gerçekleşiyor.
2016 yılında da festival yine İngiltere'nin Pilton, Somerset bölgesinde 22 Haziran - 26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bilet fiyatları yaklaşık 228 pound civarında. Festivalin gerçekleştiği tarihlerde hava durumu, yaklaşık 20 derece civarında seyrediyor. Ağırlıklı olarak güneşli olsa da İngiltere'de yağış ihtimali her zaman var.

6. Burning Man Festivali

 

Dünyanın en büyük müzik festivalleri arasında gösterilen bir diğer festival ise Burning Man. 1986 yılında San Francisco'daki Bakers Beach'de ilk kez gerçekleşen festival, 1990 yılından beri Nevada'daki Black Rock Desert'te yapılmaya devam ediyor. Oldukça ilginç ritüellere sahip olan Burning Man festivali, eşsiz bir ruha sahip.
Festival, 2016 yılında 28 Ağustos ile 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Bilet fiyatları kapsadığı aktivitelere göre yaklaşık 900 dolar civarında. Ancak bir sene öncesinden satın alırsanız yaklaşık yarı fiyatına bilete sahip olabilirsiniz. Festivalin düzenleneceği tarihlerde şehirde ortalama hava sıcaklığı 35 derece civarında seyrediyor.

 

 

7. Sonisphere Festivali

 

Dünyanın en büyük rock festivalleri arasında çok önemli bir yerde olan Sonisphere Festivali, rock müzik ve hard metal sevenler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Festival 2009 yılından beri Avrupa'da pek çok farklı ülkede düzenleniyor. Her düzenlendiği ülkede de büyük yankı uyandırıyor.
Festivalin İngiltere'deki Stevenage ayağı 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşecek. Festivalin bilet fiyatları yaklaşık 200 pound civarında. Organizasyonun gerçekleşeceği tarihlerde hava sıcaklığının ortalama 25 derece olacağını söylemek mümkün.

 

8. San Fermin Festivali

 

 

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona şehrinde her yıl 6-14 Temmuz tarihlerinde düzenlenen San Fermin Festivali, geleneği çok eskilere dayanan bir organizasyon. Etkinlik genel olarak boğa festivali olarak biliniyor ancak başka pek çok eğlenceli aktivite de gerçekleşiyor. Her ne kadar sık sık yaralanmalar ve ciddi kazalar yaşansa da bu durum her yeni yıl katılımın biraz daha artmasına engel olmuyor.
Festival bu yıl da 6 Temmuz ve 14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival ücretsiz olmakla birlikte konum ve konaklama gibi özel bölgeler için fiyat ödeyebiliyorsunuz. Festivalin gerçekleşeceği tarihlerde ortalama hava sıcaklığının 35 derece olduğunu söyleyebiliriz.

 

9. Çin Yeni Yıl Kutlaması

Çin Yeni Yıl Kutlaması Ay takvimi esas alınarak 21 Ocak ile 19 Şubat arasındaki bir tarihte düzenlenen ve oldukça eskilere dayanan bir festivaldir. Yaklaşık 2 hafta süren kutlamalar, oldukça renkli, gösterişli ve keyifli bir şekilde geçer.
Her yılın bir hayvanı temsil ettiği takvime göre 2016 yılı da ateş maymun yılı olarak kutlandı. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu kutlamalarda hava durumu yaklaşık 5-8 derece civarında oluyor.

 

10. Domates Festivali

 

İspanya'da 70 yıldır devam eden önemli bir gelenek halini almış olan Domates Festivali, her yıl Ağustos ayının son Çarşamba gününde kutlanıyor. Etkinlik Bunol köyünde gerçekleşiyor ve tam anlamıyla bir domates savaşı olarak yapılıyor. Domatesler kamyonlarla festivale katılmak isteyenlerin toplandığı alana getiriliyor.
2016 yılında yine Ağustos ayının son Çarşamba günü gerçekleşecek olan etkinliğe ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Bu tarihlerde ülkenin oldukça sıcak ve keyifli bir havaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 30 derece civarında oluyor.

 

11. Holi Festivali

Kışın bittiğini ve baharın geldiğini kutlamak için Hindistan'da her yıl gerçekleştirilen Holi Festivali, şehrin rengarenk bir hal almasını sağlıyor. Rengarenk boyaların sürüldüğü ve etrafa saçıldığı bu festivalin gerçekten de çok eğlenceli olduğunu söylemek mümkün. Hatta festival Hindistan'da o kadar popüler oldu ki sonrasında dünyanın hemen hemen her yerinde de uygulanmaya başlandı. Ancak elbette ki en keyifli hali yine Hindistan'daki.
Festival 2016 yılında da yine Hindistan'da Mart ayının son haftasında büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Gelecek yıl yine aynı tarihlerde bu festivale ücretsiz katılmak için ülkeye gidebilirsiniz. Festivalin olduğu tarihlerde hava sıcaklığı ortalama 30-35 derece arasında değişiyor.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder