Doğu’nun Parisi Gaziantep

Zeugma Mozaikleri

Bu söz çok önemli bir şehir için kullanılır. Tarihiyle ve inanılmaz lezzetleriyle doğunun kalbi olan güzide şehir Gaziantep. Yeniyi ve eskiyi içinde barındıran tarihini koruyan ve aynı zamanda gelişmeyi başaran bir şehirdir Gaziantep. Bu şehirde gezilmesi gereken o kadar çok yer var ki hangisiyle başlarsanız başlayın ama mutlaka hepsini gezin.

Gezmeden Geçmeyin

İlk olarak gezilmesi gereken yer bir müze. Alışılagelmiş müzelerden çok farklı olan Zeugma Müzesi dünyanın en zengin ve en büyük mozaik müzesidir. Eski dönemlere ait antik kent kalıntılarını da yer verilen bu müzeye müze kartıyla ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz. Şehirde gezilmesi gereken yerlerden biri de Zincirli Bedesten çarşısı tarihi bir çarşı olarak göze çarpan bu mekânda onlarca çeşit hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Gaziantep’ e özgü olan yemeniden alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca kutnuya ve ahşap süs eşyaları da bulmanız mümkün. Antep’te bakır işçiliği oldukça gelişmiş bir zanaat. Bakırcılar çarşısına mutlaka gidip gezmeli ve bu zanaatkârların ustalığını mutlaka görmelisiniz. Bakırdan yapılmış istediğiniz her şeyi bu çarşıda bulabilmeniz mümkün. Ayrıca şehrin en eski çarşısı olarak da bilinmektedir.

Bayaz Han burası da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Farklı eğlencelerin buluştuğu geniş bir yer. Büyük bir avluya sahip mekânda farklı eğlenceleri yaşayabilirsiniz. Fasıl ve barların aynı yerde buluştuğu bir mekân, tarihi olmakla birlikte yöresel yemeklere ulaşabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz geniş ve ferah bir yer.

Gaziantep Mutfağı

İnanılmaz Lezzetler

Gaziantep’e ilk geldiğinizde sizi karşılayan fıstık tarlaları olacaktır. Fıstığın meşhur olduğu ve üretildiği bu yer fıstıkla özdeşleşmiş ve fıstıkla inanılmaz tatlar ortaya çıkarmıştır. Şehre özgü olan ve kahvaltılarda yenen katmer tamamen fıstık ve kaymaktan oluşmaktadır. Güne başlarken alabileceğiniz bütün enerjiyi size sağlayan bu yiyecek tamamen bu şehre özgüdür. Aynı zamanda kahvaltılarda içilen Beyran çorbasını da mutlaka tatmalısınız.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder