Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ankara Kars Arası Unutulmayacak Bir Yolculuk

Doğu ekspresi, çok fazla masraf yapmadan mükemmel bir hafta sonu geçirmenizi sağlayacak seyahat planlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son dönemde tur şirketleri ve belli başlı seyahat blogları sayesinde daha popüler hale gelen doğu ekspresi, yeni nesil gençliğin seyahat planları arasında da yerini almaya devam ediyor.  Dilerseniz yolculuk öncesi sizleri hangi detayların beklediğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini hep birlikte inceleyelim.

 

Doğu Ekspresi Güzergahı

Doğu ekspresi, Ankara’dan hareketle sırası ile Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan Erzurum ve Kars güzergahını kullanan bir hattır. Yolculuğunuz Kars’ta sona eriyor ve dilerseniz bu şehirde konaklayabilir ya da hiç vakit kaybetmeden geri dönebilirsiniz. Uçak bileti fiyatları oldukça uygun ve ucakbileti.com üzerinden firma sorgulaması ile birlikte fiyat sorgulaması da yapabiliyorsunuz. Dönüş için yine ren ya da otobüs kullanmak isteyenler için de alternatifler mevcuttur.

17:58, trenin Ankara’dan hareket saatidir, Kars’tan ise 08:10’da hareket ediyor.

Yolculuk toplamda 25 saat sürüyor ve aslında eğlence burada başlıyor. Tren yolculuğu oldukça nostaljik bir eylem ve son dönemde gençler tarafından da çok fazla ilgi görüyor.

 

 

Doğu Ekspresi Bilet İşlemleri

Kars seyahati için ihtiyacınız olan biletleri, TCDD’ye ait resmi web sitesi üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bilet bulmak gerçekten zor, bu yüzden sıkı bir takibe ihtiyacınız olacaktır.

 

Doğu Ekspresi Vagon Tipleri

Pulman: Daha önce tren yolculuğu yaptırsanız eğer pulman tipi vagonların da otobüs koltuklarını andırdığını tahmin edebilirsiniz. 2 çift ve 1 adet tek koltuk olmak üzere tasarlanmış ve gayet geniş koltuklar olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Örtülü Kuşetli: Sevimli bir odayı andıran örtülü kuşetli bölümünde 4 adet yatak var ve aileler için en uygun seçeneklerden bir tanesidir. Koltuklar yatağa dönüştürülebiliyor ve görevliler tarafından temiz nevresimler veriliyor.

Yataklı: Trenin en popüler ve belki de en rahat odalarından bir tanesidir. 2 adet yatak mevcut ve bununla birlikte, masa, lavabo ve küçük de bir buzdolabı yer alıyor.

 

 

Güncel Olmamakla Birlikte Fiyatlar Nedir?

Doğu ekspresi bilet fiyatlarını güncel hali ile TCCC resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Pulman 46 lira, örtülü kuşetli 61 lira, yataklı kişi başı fiyat ise 96 liradır. Başlıkta da belirttiğimiz gibi fiyatlar güncel değildir.

 

Kafeterya

Uzun bir tren yolculuğu sizleri bekliyor ve bu yolculuk öncesi gıda takviyesi yapabilir, tren için de bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Dışarıdan yiyecek ve içecek elbette getirebiliyor, alkol de sokabiliyorsunuz. Hazırlıksız yakalanan yolcular için tren içerisinde bir kafeterya ve restoran tipi işletme mevcut. Fiyatlar oldukça uygun ve bir esnaf lokantasını andırdığını da ifade etmek mümkündür.

 

 

Mahremiyet

Aile olarak seyahat edecekler için bu konu büyük önem taşıyor. Mahremiyet konusunda büyük bir hassasiyet var ve perdelerinizi kapattığınız takdirde dış dünya ile bağlantınızı koparabiliyorsunuz. Odalarınız içeriden kilitlenebiliyor ancak dışarıdan kilitlemek için görevliden yardım almanız gerekiyor.

 

Temizlik ve Konfor

TCDD bu konuda gayet hassas davranıyor. Tuvaletler ve odalar oldukça temiz. Bunun yanı sıra yolculara uyumaları için temiz nevresim desteği de sunuluyor.

 

Cağ Kebabı Ritüeli

Son dönemde bu ritüel çok daha popüler hale geldi. Restoranlar ve bazı işletmeler, Erzurum’da vereceğiniz molalarda size yemek getirebiliyor ve bunlardan bir tanesi de Erzurum’un çok meşhur cağ kebabıdır. Gara yaklaşmadan önce siparişlerinizi verdiğiniz takdirde kebabınız hızlı bir şekilde sizlere teslim ediliyor.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder