Danimarka’nın Sıfır Noktası

Danimarka liman ve evler

Kopenhag, şüphesiz Avrupa’nın en çekici şehirlerinden biri… Kültürel mirası, büyülü atmosferi, mimari tarzı ve enerjik ruhu adım attığınız anda sizi içine çeker. Bir kere Kopenhag’a giderseniz, bu güzelliği kolay kolay unutamazsınız.

1642 yılında, astronominin Avrupa’da önemli hale gelmeye başladığı zamanlarda, Round Kulesi IV Christian tarafından, gözlem kulesi, kütüphane ve kilise bölümleriyle Trinitatis Merkezi’ne ek olarak inşa edildi. 1728’deki büyük yangında zarar gören Round Kulesi, kısa sürede tekrar eski halini aldı.

Işık ve trafiğin sebep olduğu titreşimler yüzünden gözlem kulesi kullanılmaz hale geldiğinde Christian Hansen, 1861’de yeni bir gözlem kulesi tasarladı ve 1861 yılında inşaatı tamamlandı.

Round Kulesi’nin mimarisi ilginç bir şekilde eşsiz. İçeride asansör veya merdiven bulunmuyor. Eğer kulenin tepesine çıkmak isterseniz, 209 metre uzunluğunda, kuleyi 7.5 kere çevreleyen döner yolu yürümeniz gerekiyor. Döner yol nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Kuleyi bir boru gibi hayal edin ve sonra da etrafında katlar olduğunu düşünün. Şehrin tam ortasında duran ve görüntüsüyle başınızı döndürecek olan bir yer bulunuyor. Sadece varlığı bile sizi etkileyecek olan Round Kulesi, yani Rundetarn, kusursuzluğuyla sizi bekliyor. Daha da ilginç bir bilgi vermemiz gerekirse, 1760’lı yıllarda, Round Kulesi’nin, Danimarka’nın sıfır noktası olduğuna inanılıyordu.

Elbette merdiven kullanmak yerine neden böyle bir mimari seçildiğini merak ediyorsunuz. Cevap da en az mimarisi kadar ilginç! Bir atın merdivenleri çıkarak gözlem kulesine eşya taşıması imkânsızdı. Böylece bu rampa tasarlandı ve kütüphane kitaplarıyla, gözlem kulesi eşyaları bu şekilde taşındı.

Round Kulesi hem Avrupa’nın en eski gözlem kulesi hem de Danimarka tarihindeki en önemli binalardan biri. Günümüzde amatör astronomlara bir gözlem fırsatı sağlıyor ve tarih sevenleri, kültürel etkinlik takipçilerini ve kitap kurtlarını kendine çekiyor. Eğer baharda Kopenhag’ı ziyaret ediyorsanız çok şanslısınız demektir. Çünkü Round Kulesi yarışını izleme şansınız var! Yarışmacılar Round Kulesi’nin tepesine kadar ellerinden geldiğince hızlı koşmaya çalışıyorlar! Şimdiye kadar en hızlı çıkan yarışmacı 48.7 saniye içinde tüm yolu tamamlamış!

Round Kulesi, büyük ihtimalle Kopenhag anılarınızın büyük bir bölümünü kaplayacak.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder