Çok İsveççe, Çok Lezzetli; Kanelbulle

İsveç tatlısı Kanelbulle

İsveç’in en lezzetli parçası Kanelbulle ve onu nerede yiyeceğiniz İsveç’e gitmeden önce öğrenmeniz gereken bilgiler!

İsveç’te aklınızdan asla çıkaramayacağınız birçok kültürel değer bulunuyor. Kendinizi canlı hissettiren soğuk, İsveçlilerin inanılmaz güzel genetik kodları, en küçük şehirlerde bile bulunan eşsiz mimari eve döndüğünüzde konuşacağınız şeylerden yalnızca birkaçı.

Fakat bir İsveç özelliği var ki, eve gittiğinizde sadece anlatmakla kalmayacak aynı zamanda onu bir şekilde hayatınıza dahil etmenin yollarını arayacaksınız. Bayanlar ve baylar, karşınızda İsveç’in en lezzetli lokması, yani tarçın lokması; Kanelbulle!

Kanelbulle, size büyük ihtimalle bir “Fika” yani kahve molası sırasında sunulacak.  İsveç’te günlük yaşamın vazgeçilmez parçası fika sırasında, İsveç’in sahip olduğu zengin kahve kültürüyle de tanışma fırsatı yakalayacaksınız.

Bu lezzetli lokmalar kendilerine ait bir güne bile sahipler! Her yıl, 4 Ekim’de Kanelbullens Dag yani Tarçın Lokması Günü olarak kutlamalar yapılıyor. Neredeyse İsveç’teki tüm mutfaklar, fırına dönüyor ve söylentilere göre tüm ülke tarçın kokuyor!

İsveç Kanelbulle’sini diğer tüm lezzetlerden farklı yapan buzlu bir şekilde karşınıza çıkmaması. Bu sayede lokma çok daha ince oluyor, böylece lezzeti de ağzınızda çok daha güzel yayılıyor. Ek olarak, Kanelbullelerin üzerinde ikram edilen inci şekerler hem muazzam bir görüntü hem de farklı bir tat oluşturuyorlar.

Birçok uluslararası etkinliğin düzenlendiği İsveç’te bir gün mutlaka bir kongre, konferans, sempozyum veya fuara katılacaksınız. Büyük ihtimalle Stockholm veya Gotenburg’a seyahat edeceksiniz çünkü en yoğun şehirler Stockholm ve Gotenburg! En iyisi size en güzel Kanelbulle’yi nerede yiyeceğinizi söylemek;

İsveç Cafe Saturnus

Cafe Saturnus, Stockholm

Stockholm’de birçok kafe bulunuyor. Ama itiraf etmek gerekirse burası en taze kahveyi ve en güzel kahve kokusunu taşıyor. Ama Cafe Saturnus İskandinav kalitesinden ve tasarımından çok daha fazlasını sunuyor. Burası Kanelbulle’ye aşık olacağınız kafe. Burada yiyeceğiniz lokmalar, diğer yerlere göre biraz daha büyükler bu yüzden paylaşmak iyi bir fikir olabilir. Cafe Saturnus genel olarak kalabalık bir kafe. Mutlaka bu lezzeti tadarken oturacak bir yer bulmalısınız!

Adres: Eriksbergsgatan 6. Stockholm, Sweden

İsveç Cafe Husaren

Cafe Husaren, Gothenburg

Burada söyleyecekleriniz aşağı yukarı buna benzeyecek; “Gerçek olamayacak kadar güzel bir kanelbulle yiyorum!” Gerçekten de İsveç’in batısında yiyebileceğiniz en güzel kanelbullelar burada!

Haga Nygata 28, Gothenburg, İsveç

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder