Çanta Seçiminizin Tatilinizde Nasıl Etkili Olduğunun 7 Göstergesi

Tatile çıkacaksınız, çok ama çok mutlusunuz. Hatta ruhunuz çoktan tatil yerine gitti bile. Gidebilir, çünkü onun çanta seçmek, hazırlamak, nelerin alınıp alınmayacağını karar vermek, alınacakları düzenlemek  ve yerleştirmek  gibi bir derdi yok. Gerçeklerle karşılaşmak işi de size kaldı tabii ki. Hele bir de tatile tek başınıza çıkmıyor, aile sorumluluğu gereği diğer aile üyelerinin çantalarını da siz hazırlamak durumundaysanız; hoş geldin katlanarak büyümüş gerçeklik sendromu. Ama yine de motivasyonunuzu sağlamak açısından; tatil dönüşü çanta boşaltmak durumu ile karşılaştırıldığında tatil öncesi çanta hazırlamanın daha keyifli olduğunu hatırlamak, bu işi daha az hasarla atlatmanıza yardımcı olabilir. Çünkü tatile gideceksiniz, ruhunuzun sizi bekliyor olduğu yere.

Çanta hazırlamak dendiğinde, genelde ev konforumuzun paketlenmiş hali düşünülür ve gerekli gereksiz her şey alınır, çantaya atılır. Gereksiz yere alınanlar da tatil dönüşü size; " ya bunları niye yük ettik ki " cümlesini söyletirler. Her seyahat sonu olduğu gibi; " yok, yok . bir dahaki seyahatte bu kadar fazla şey almayalım " kararı verilir ama az eşya ile hazırlanan o seyahat hiç gerçekleşmez. Çünkü bir sonraki seyahat öncesinde; Türkçe olarak tam adı " hay Allah, bunları da mı alsak, ya lazım olursa " olan ama halk arasında " seyahat " ya da " çanta kurdu " olarak bilinen parazit beyninize çoktan girmiştir bile.

 

 

Konu seyahat ve tatil olunca ister istemez ayrılmazı, çanta ve bu çantanın en yararlı şekilde kullanımı oluyor. Hal böyleyken her tatile çıkan için tek bir çanta modeli ya da örneği sunmak imkansız. Çünkü herkesin tatile çıkış amacı farklı. Bu farklı amaçlar için de farklı özelliklerdeki çantalardan bahsetmek gerekiyor. Ama tatil amacınız ne olursa olsun, seyahate çıkarken yapılacak çanta seçimi için sıralayacağımız 7 konunun, bütün çanta çeşitlerinin ortak paydasını  olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa, çanta tatilin yongasıdır ve bu atasözümüzü hatırlattıktan sonra başlıklarımıza geçebiliriz;

 1. Seçilecek çantanın sağlam ve kaliteli malzemeden yapılmış olması: Gideceğiniz yere kadar çanta ve ya çantalarınızı yanınızda bulundurma imkanınız varsa o zaman yanınıza aldıklarınızı naylon torbada da taşıyabilirsiniz. Ama otobüs, uçak gibi araçlarda bagaja verilen çantaların çektiklerini düşündüğünüzde (çantalarınızın hangi ağırlıkların altında kaldıkları, yerleştirme ve bagaj boşaltma kavramlarının; hafif fırlatmadan hızlı fırlatmaya kadar geniş yelpazede algılandığı havalimanlarında ) bu bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.
 2. Çantanızın içinde oluşturulmuş katmanlar veya bölümler olması: Yanınıza alacaklarınızı daha iyi organize ederek yerleştirmeniz için olukça kullanışlı bir özelliktir. Tabii ki yedek ayakkabınızla en sevdiğiniz kıyafeti birbirinden ayrı bölümlere yerleştirmeye içiniz elvermiyor ve bunu ayrımcılık olarak görüyorsanız; bölümlere ayrılmamış tek hazneden oluşan bir çantayla tüm bu ayırımcı tavır sergileyen çantaları protesto edebilirsiniz.
 3. Seçeceğiniz çantanın, mümkün olan en hafif malzemeden imal edilmiş olması: Nasılsa çantaya ağırlık kazandırma işini siz halledeceksiniz, hiç olmazsa çantanın kendisi minimum ağırlıkta olsun.
 4. Taşıma kolaylığı ( ergonomik olması ) ve çeşitliliği sunması: Sırt çantası taşıyorsunuz ve diyelim 8 kg ağırlık var. Bir süre sonra nasılsa 18 kg etkisi yapacak omuzlarınıza. Şu sırt çantasının tabanın da ufak tekerlekler olsaydı da, çek çek çanta gibi taşıma imkanı da sunsa fena olmaz mıydı?
 5. Çantanızın su geçirmez özelliğe sahip olması: Hava şartlarının ne zaman sürpriz yapacağı belli olmaz. Hele ki tropikal bir yere gidiyorsanız tatil için. Çantanızı ve içindekileri kurutmak için mi geldiniz o kadar yolu. Ama çamaşırları durulamadan çantaya yerleştirip, yağmurda su geçirgenliği iyi bir çantayla dolaşmak da farklı bir alternatif. Hem durula hem dolaş.
 6. Çanta tasarımının, iç hacmin en verimli kullanımı sağlayacak şekilde olması: Ne de olsa, eşyalarımızı çantanın içinde taşıyacağız. Ne kadar kullanılabilir ve fonksiyonel iç hacim, o kadar rahat yerleştirme.
 7. Çantanızın kilit düzeneğinin olması ya da kilit düzeneği uygulanabilir olması: Çanta tatilin yongası demiştik, şimdi de mal canın yongası deme zamanı.

 

 

Genel olarak yukarıda sayılan nitelikteki çantalar, tatilinizde size sorun çıkartmadan üstlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerdir. Ama çanta ne kadar iyi özelliklere sahip olursa olsun, onları doğru ve verimli şekilde kullanmak da size düşüyor. Mesela, gittiğiniz yerlerde alışveriş yapmayı seviyorsanız, döndüğünüzde giderken götürdüğünüz çanta sayısından daha fazla çantayla dönüyorsanız belki birkaç çanta düzenleme ipucusu sonraki seyahatleriniz için faydalı olabilir;

 • Seyahat öncesinde götürmeyi istediğiniz her şeyin bir listesini oluşturmak ve oluşturulan listeyi 2 defa gözden geçirmek. Böylece, gerçekten alınması gerekenlerle fazlalık olacak şeyleri daha rahat görebilirsiniz.
 • Gideceğiniz yerde günlük kullanımını yaptığınız şeyleri bulma imkanı varsa ( tıraş kremi, diş macunu, güneş kremi gibi ) bunları taşımak yerine oradan da alabilirsiniz. Ya da bu tip ürünlerin seyahat boyu modelleri artık büyük marketlerde bulunabiliyor. Bu sayede daha minimize edilmiş parçalar çantanızı daha rahat değerlendirmenizi sağlayacaktır.
 • Kumaş olan eşyaları ( t-shirt, havlu, short gibi ) vakumlama imkanı sunan poşetlerde sıkıştırarak çantanızda yerden tasarruf edebilirsiniz.
 • Vakumlama ile uğraşamam diyorsanız, bunları rulo şeklinde yerleştirmek de yer kazanmanızı sağlar. Ayrıca inanamayacaksınız belki ama, rulo yapma sayesinde kıyafetlerinizde kırışıklık oluşmuyor.
 • Yanınıza alacağınız kıyafetleri, tatil için geçireceğiniz gün sayısına göre alabilirsiniz. Bu nedenle her ortamda giyilebilir, kullanışlı modeller seçmeniz gereksiz kıyafetler taşımanıza gerek kalmayacaktır.
 • Kırılabilecek ya da ezilme ihtimali olan bir şeyler taşımak durumundaysanız, bunlar için en uygun yer çantanızın orta kısmı olacaktır. Her yönden havlu, kıyafet gibi eşyalarla çevrelenmiş olan bu tip eşyalar güvenli olarak taşınabilir.

 

 

Bu arada seyahatlerini daha çok uçakla yapanlardansanız, vardığınız havalimanında bagajınızı aldığınızda çantanızın çeşitli yerlerine yapıştırılmış bar kodlu etiketleri fark etmişsinizdir. Bu beyaz zemin üzerine çeşitli siyah çizgilerden oluşan ve bize anlamsız görünen etiketler, çantanızın hangi uçağa gideceğini belirtir. Çıkış yaptığınız havalimanında, çantanızı teslim ettiğinizde yapıştırılan bu etiketler, bar kod okuyucu cihazlar sayesinde bineceğiniz uçağın kargo bölümüne ulaştırılır. Seyahat sonrasında bu etiketleri çıkarmanız faydalı olacaktır. Üzerinde, önceki uçuşun barkodunu taşıyan çantanızı bir sonraki uçuşta teslim ettiğinizde, üzerinde kalan eski etiket, bar kod okuyucuları tarafından yanlış yönlendirmeye sebep olabilir. Bunu kısaca şöyle ifade etmek gerekirse; siz İstanbul'a uçarken çantanız Berlin'e giden uçağın kargosunda uçuyor olabilir. İstanbul'a ilk fırsatta dönecektir ama sizi biraz uğraştırarak. Ama iyi tarafından bakacak olursanız, yakınlarınıza, arkadaşlarınıza; "benim çantamın Avrupa tecrübesi " var diyebilirsiniz. Çantanızın iş kariyerinde olumlu bir etkisi olacağı kesin.

Tatil amacınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun seçilmiş bir çanta ile çok daha keyifli ve sorunsuz bir tatil geçirebilir, hafıza çantanızda güzel tatil anılarınızı taşıyarak dönebilirsiniz. Güzel tatil anıları taşıması hiç bir ağırlığı olmadığı gibi sizi mutlu edecektir.

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder