Budapeşte'nin Popüler Alışveriş Durakları

Budapeştede Alışveriş

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de alışveriş anlamında çeşitli seçenekler mevcut. Şehrin en önemli alışveriş caddesi Váci utca olarak biliniyor. Burası ve etrafındaki birçok cadde turistlerin uğrak noktası olmuş durumda. Bunlardan biri ise Vörösmarty ile Deák tér arasındaki 150 metrelik alanda bulunan Moda Caddesi (Fashion Street). Ayrıca Margit Köprüsünden başlayan ve 4 km uzunluğa sahip Nagykörút’de bir diğer alışveriş bölgesi olarak öne çıkıyor.

Budapeşte’de birçok yer Pazartesi- Cuma günleri saat 10.00’dan 18.00’e kadar açık. Ancak büyük marketler ve AVM’ler bu saati 21:00’e çekebiliyor. Cumartesi ise dükkanlar saat 10:00-13:00 arası hizmet veriyor. Pazar günleri ise çoğu dükkan kapalı. Alışveriş merkezleri, mağaza ve süpermarketlerin çoğunda kred kartı geçerliyken, bazı küçük dükkanlarda sadece nakit ödeme yapılabiliyor. Bu nedenle yanınızda forint bulunmasında fayda var.

Sizler için şehrin gözde alışveriş duraklarını bir araya getirdik:

Vaci Utca
Budapeşte’nin en popüler alışveriş durağı olan Vaci Utca,İstanbul’un İstiklal Caddesini andırıyor. Çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve butiğin yer aldığı caddede giyimden kozmetiğe aksesuardan ev eşyasına kadar son moda ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya arayanlar için de güzel alternatifler var. Çeşitli alışveriş mekanları ve zengin ürün yelpazesiyle alışveriş severlerin bir numaralı adresi olabilir. Özellikle burada bulunan “Duna Plaza” koni biçimindeki değişik görüntüsüyle dikkatleri çekiyor. Son derece şık ve pahalı olan bu çok katlı mağaza, lüks meraklılarına hitap ediyor.

great hal

Flickr: Aapo Haapanen

Westend City Center
Orta Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olarak bilinen Westlend, İstanbul’daki birçok AVM’ye göre oldukça küçük. Burada Benetton, Armani ,Media Markt ,Marks &Spencer gibi mağazaları görebilirsiniz. Ancak AVM’nin en dikkat çeken yanı 14 sinema salonuna sahip olması.

Szyputnik
İkinci el eşyaların yanı sıra yeni tasarımcıların koleksiyonlarını bulabileceğiniz mağaza, şehrin retro butiklerinden biri. Gece davetlerinde kullanılan etollerden, eski converse’lere, ışıltılı vintage elbiselerden şık eldivenlere kadar, geçmişten gelen birçok parçayı burada bulmanız mümkün. Pazarlık yapmak kolay olmasa da fiyatları makul düzeyde.

Central Market Hall
Şehrin en ünlü pazarlarından biri olan Central Market Hall, hediyelik eşya ve gıda alışverişi için ideal bir durak. Işıltılı ve renkli çatısı ile dikkat çeken bu kapalı çarşıda aradığınız pek çok ürünü bulmanız mümkün. Giriş katı tamamen yiyecek bölümünden oluşuyor. Meyve, sebze, et, macar salamları, biber çeşitleri, peynirler gibi envai çeşit gıda ürünleri burada. Üst katlarda ise giysi, hediyelik eşya dükkanları, restoran ve fast food mekanları yer alıyor.
Pazarda belirli dönemlerde, Perşembe ve cumartesi günleri, ülke mutfaklarına özgü, festival havasında bir etkinlik gerçekleşiyor. Örneğin, Ağustos’un son haftası iki gün boyunca Türk mutfağından yemeklerin sunulması gibi. Liberty (Szabadsag) Köprüsünün Peşte tarafında bulunan bu kapalı pazara ulaşmak oldukça kolay. Mavi M3 metro hattının Kalvin ter. durağında inmeniz yeterli. Birkaç adım sonrasında kendinizi pazarın içinde bulacaksınız.

Hold Utca Market
Organik yiyecekler ve Macaristan’a özgü hediyelik eşyalar bulabileceğiniz Hold Utca Market, şehirdeki küçük çaplı pazarlardan biri. Buna benzer olan Hunyadi Ter Market, Rákóczi tér Market, Klauzál tér Market’e de uğrayabilirsiniz.

Lurrd Haz
Burada daha çok krom ve cam eşyalar satılıyor. Her gün 10:00-20:00 arası açık olan mekanda, sinema ve birçok butik bulunuyor.

Küçük bir not: Eğer Estergen kalesi tarafına gidecekseniz, alışveriş için Szentendre’e mutlaka uğrayın. Burada çok uygun fiyatlara hoş parçalar bulabilirsiniz. Alışveriş dışında oturup yemek yiyebileceğiniz ve keyifli gezintiler yapabileceğiniz bir yer.

Budapeşte gezinizde alışverişe de zaman ayırmak istiyorsanız, bu birbirinden güzel ve renkli alışveriş duraklarına mutlaka uğrayın. Budapeşte’de keyifli bir alışverişi iple çekiyorsanız, uçak biletinizi almak için vakit kaybetmeyin.

Flickr: Antonio Campoy

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder