Bir Devrin Kapandığı Yer Çanakkale

Bir Devrin Kapandığı Yer Çanakkale Şehitlik

Binlerce yıllık geçmişi, tarihi zenginliği, verdiği savaşlar ve boğazıyla eşsiz bir coğrafya üzerinde konumlanan Çanakkale, mitolojik ve efsanevi hikayelerin barındığı Türkiye'nin ender şehirlerinden biri.

Boğazın en dar yerinde Fatih Sultan Mehmet döneminde Rumeli yakasında Sestos dolaylarında Kilitbahir, Anadolu yakasında Abydos dolaylarında Sultaniye (Kale-i Sultaniye)ya da Çanak Kalesi adı ile anılan kaleler yaptırılmıştır. Bugünkü Çanakkale İli adını Anadolu Yakasındaki Çanak Kalesinden almıştır. Bugün bu kale Çimenlik adı ile anılmaktadır.

Truva şehri maketinin yer aldığı kordon kısmı, Çanakkale Savaşları'nda kullanılmış olan Çimenlik Kalesi, Nusret Mayın Gemisi maketi ve savaştan kalan çeşitli eşyaların ve silahların sunulduğu Çanakkale Askeri Deniz Müzesi şehirde görmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Çanakkale'ye geldiğinizde şehrin hemen merkezinde görebileceğiniz Saat Kulesi ve Çanakkale Aynalı Çarşı Çanakkale gezinizde mutlaka görmeniz gerekenler arasındadır. Aynalı Çarşı'da gezebilir, şehrin sembolik eşyalarından satın alabilirsiniz.

İçinde bulunan turistik tesisler, su kaynakları ve doğal güzellikleriyle muhteşem bir tatil merkezi olan Çanakkale, lezzetli balığı, kaliteli şarapları, modern ve otantik dekorlu restoranları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda. Çanakkale kent gezisine Çimenlik Kalesinden başlanarak Aynalı Çarşı, Havra, Çarşı Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Halk Bahçesi, Kordon, Yalı Caddesi gibi yerlerde dolaşabilirsiniz.

Bol balık veren temiz sahilleri, Zeus'un Troia Savaşları'nı izlediği Kaz Dağları (İda), Türkiye'nin en büyük adası Gökçeada (İmroz) ve turizm merkezi Bozcaada (Tenedos) ile Üniversitesi, turizme hizmet veren nitelikli otelleri, Ege mutfak kültürünün özel lezzetleri ile günümüzde de günlük yaşamın kolay olduğu bir cennettir Çanakkale.

18 Mart Çanakkale zaferinin yıl dönümünde gidebileceğiniz ya da güzel bir hafta sonu tatil programı yapabileceğiniz yakınlıkta olan Çanakkale, yurtiçi turları arasında hem eğlenebileceğiniz hem de maneviyat ile içinizin duygu dolacağı bir yer.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Şehir merkezinde gezilecek onlarca yer ve görülmesi gereken turistik bölgeler ve mimariler bulunuyor. Muhteşem Çanakkale Boğazı manzarasıyla Truva filminde kullanılan tahta atın ve antik Truva şehrinin maketinin bulunduğu Çanakkale kordon boyunu da içeren merkez, şehrin kalbi konumunda.

Çanakkale Saat Kulesi

İtalyan Başkonsolosu, Emilio Vitalis tarafından 1890’larda yaptırılan bu görkemli saat kulesini görmeden geçmeyin.

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale savaşlarında bir halk türküsüne de konu olan ünlü çarşının 1889 yılında II. Abdülhamid’in padişahlığı sırasında, Çanakkale’nin önde gelen Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Çarşıya ilişkin kayıtlar incelendiğinde İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın minyatürü olduğu anlaşılmaktadır.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale’ye gelindiğinde ilk ziyaret edilmesi gereken yer. Çanakkale savaşlarının merkezi, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz bir maneviyatla içi dolan ve bu vatanın evladı her kişinin o havayı soluyarak öğrenmesi gereken bir destanın yazıldığı Gelibolu yarımadası tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitlikler görülmeye değer.

Truva Antik Kenti

1988 yılından beri dünya miras listesinde olan bu antik şehir 1996 yılından beri ise milli park statüsündedir. Antik medeniyetlerin beşiği kabul edilmiştir. 9 adet şehrin birbiri üzerine kurulmasıyla oluşmuştur. Truva, Troya, Troia, İlion, Vilusa gibi adlarla da anılır. Konum olarak Kazdağları eteklerindedir.

Bozcaada (Tenedos)

Çanakkale’nin bir ilçesi olan Bozcaada (Tenedos) çevresindeki küçük adacık ve kayalıklarla 40 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bozcaada’da yüksek tepe ve orman yoktur. Ege Denizi’nde Ülkemize ait iki adadan biridir. Antik Çağ’da adı Tenedos olan Bozcaada, Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilmektedir. Bozcaada, Osmanlı Dönemi’nden kalma önemli tarihi mekanlar arasında; Yalı Cami, Alaybey Cami, günümüzde park olarak kullanılan Namazgah ile tarihi çeşmesi, 1870 yılında inşa edilmiş üç nefli Meryem Ana Kilisesi ziyaretçileri mimari yapıları ile etkileyecektir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Eceabat)

Çanakkale Savaşları Türk milletinin dünyanın en güçlü devletlerine karşı, Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde insanüstü direnmesi ile kazanılan bir savunma destanıdır. 250.000’i aşan Türk şehidinin aziz hatıraları üzerinde yükselen anıtlar ve yine 250.000’i aşkın İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin gömülü olduğu alanları içine alan Milli Park, bugün bütün dünyaya barışın değerini anlatmaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde 56 yerli anıt ve şehitlik 35 Yabancı Mezar ve Anıtları bulunmaktadır. Her yıl 18 Mart ve 24 Nisan tarihlerinde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları törenlerle anılmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadasının uç kısmında, Morto Koyu gerisinde yükselen Hisarlık Tepe üzerindedir. Çanakkale Savaşlarında şehit olanların hatırasına inşa edilmiştir. Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılmış ve 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır. Ana kaidenin ayaklarındaki rölyefler 2002 yılında tamamlanmış, 2004 yılında tören alanı ve sembolik şehitlikte değişiklikler yapılmıştır. 2005 yılında restorasyondan geçen anıt, 2007 yılında bulunduğu alana yeni şehitlik inşa edilmesiyle son şeklini almıştır. Yüksekliği 41.70 cm olan abide, 625 metre karelik bir alanda dört ayak üzerinde yükselmektedir. Uzaktan bakıldığında Mehmetçiğin “M” harfi şeklinde gözükmektedir. Abidenin tavanına mozaikten bir Türk Bayrağı işlenmiştir.

Kaz Dağı Milli Parkı (İda Dağı)

Muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve birçok kaplıcasıyla Kaz Dağı Milli Parkında, doğanın estetiğini mitolojik hikayelerle hissedebilirsiniz. Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığını görürüz.

Assos Antik Kenti

Tarihi M.Ö. 900’lü yıllara dayanan kent, şehrin en yüksek ve en güzel manzarasına sahip yerlerinden birisinde kuruludur. Özellikle gün batımı ve gün doğumunda burada bulunmak size mistik bir yolculuğun kapısını arayabilir. Surlar, anfi tiyatro, Athena Tapınağı, Agora ve Nekrapol için en bir yarım gününüzü ayırmanızda yarar var.

Gökçeada (İmroz)

Türkiye’nin denizleri üzerindeki en büyük kara parçası olan Gökçeada’da birbirinden güzel bakir koylar, eski Rum köyleri ve harika manzaralar bulacaksınız. Gökçeada’da gezilecek yerler o kadar fazla olacak ki tatilinizi uzatma gereği bile duyabilirsiniz. İster günü birlik ister konaklamalı Gökçeada turları ile gelin, karşılaştığınız onca miras sizi eve dönmekten alıkoyacak.
Gökçeada’ya sadece arabalı feribot, Çanakkale’den kalkan deniz otobüsü ve haftanın 1 günü İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan uçakla gidebilirsiniz. Ada içinde size araba ve motosiklet kullanmanızı öneriyoruz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder