Berlin'de Görülmesi Gereken 5 Yer

Berlin Branderburg Kapısı, Almanya

Brandenburg Kapısı
Tarihi açıdan önemli bir yeri olan Brandenburg Kapısı, Berlin’in imparatorluk dönemlerinde kullanılan kapılardan biri. Kapının üzerinde Mahşerin Dört Atlısını temsil eden bir heykel bulunuyor. Bu heykelin küçük bir hikayesi de var. Napolyon Berlin’i işgal ettiğinde kapının tamamını söküp götürmek istemiş, ancak bu imkansız olduğundan tepesindeki bronz heykeli almakla yetinmiş. Almanya’nın Fransa’yı işgaliyle birlikte de heykel geri alınıp yerine konulmuş.

Alexanderplatz Meydanı
Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu meydan, aynı zamanda gençlerin buluşma noktası. Meydanın ortasında bulunan Tv kulesi, şehrin önemli simgelerinden biri olup Berlin’i yukardan seyretmek için en iyi mekan. 1965-1969 yılları arasında Doğu Berlinli mimarlar tarafından yapılmış Tv kulesi, 368 m. yüksekliğiyle Almanya’nın en yüksek yapısı olma özelliği taşıyor. Kulenin tepesinde gözlem odasının yanı sıra restoran da bulunuyor. Burada manzaraya karşı birkaç kadeh içki içerek şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Havalimanından kalkan otobüsler ve şehir içi otobüslerin ana durakları burada yer alıyor. Ayrıca meydanda çeşitli şenlikler ve festivaller de düzenleniyor.

Neptün Çeşmesi
Belediye binasının karşısında harika bir park içinde yer alan Neptün çeşmesi, Roma çeşmelerini aratmayacak bir güzelliğe sahip. 1891 yılında Roma Tanrısı Neptün’e itafen yaptırılan bu çeşmede, Neptün’ün çevresinde bulunan kadın heykeller Prusya’nın dört büyük ırmağını temsil ediyor.

Berlin Duvarı

berlin duvarı

Flickr: Connie

13 Ağustos 1961 yılında yapımına başlanan duvar, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek amacıyla yapılmıştır. Şimdilerde ünlü grafiti sanatçılarının resimleriyle dolu olan bu duvar oldukça dikkat çekmektedir.

Müzeler Adası
Berlin denince akla gelen ilk şeylerden biri müzeler oluyor. Çünkü Berlin’in önemli bölgelerinden biri Müzeler adası. Berlin Katedralinin yanından başlayan etrafı kanallarla çevrili bu adada Bergama Müzesi, Klasik Tarih Müzesi ve Mısır Müzesi gibi yapılar öne çıkıyor.

Bergama müzesi içlerinde görülmeye değer müzelerden. Vaktiniz varsa çoğunu gezmenizi öneririz, ancak zamanınız kısıtlıysa Bergama müzesini görmeden geçmeyin. Bu müze adanın biraz arkasında kalıyor. Ancak adada tabelaları takip ederek rahatlıkla bulabilirsiniz. Zaten Turistlerin uğrak noktası olduğundan önündeki kuyruklar da size kılavuz olacaktır. Burası aslında Anadolu-Mezopotamya eserlerinin sergilendiği bir müze. Bizim toprakların pek çok eserini burada görmek mümkün. Hititler, Sümerler, Persler, Suriye, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma birçok tarihi eser bu müzede bulunuyor.

Müze iki ayrı bölümden oluşuyor. Assisi denilen bu bölüm Panoramik bir Bergama Şehrini gözler önüne seriyor. Devasa bir su deposunu andıran yapının içine kurulu olan bu bölümde, Antik Bergama Şehrinin resimlerinden oluşan kabartmalı duvar kağıtları dikkat çekiyor. Değişik sesler ve ışık oyunları ile kendinizi şehrin günlük yaşamına karışmış gibi hissedebilirsiniz.
Ayrıca burada dünyaca ünlü Zeus Altarı da yer alıyor. Zeus Altar’ının önemli bir özelliği, Tanrıların dahil olduğu savaşı anlatan mermer süslemeleri. Bu yapının sanat tarihinin ilk ve en önemli yapıtlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yılki Berlin seyahatinizde bu duraklardan birkaçını mutlaka ziyaret edin. Bu harika yerleri keşfedebilmek için öncelikle bir uçak biletine ihtiyacınız var. Uçak biletinizi henüz almadıysanız, en uygun Berlin uçak bileti için ucakbileti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Flickr: Esther Lee

 

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder