Amsterdam'da Alışveriş

Amsterdam tramvay

Amsterdam diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında “büyük şehirlerin en küçüğü” olarak nitelendiriliyor. Bu kent, meyve, sebze ve ikinci el eşya ürünlerinin satıldığı sokak pazarları ile oldukça ünlü bir şehir. Görsellik açısından oldukça zengin olması sebebiyle pazarları sadece ziyaret amaçlı bile gezebilirsiniz. Giyim ve yiyeceğin haricinde çiçek, ev eşyası ve antika ürünlerinde bulunduğu sokak pazarları şehrin farklı noktalarında farklı günlerde kuruluyor. Şehrin en ünlü pazarı olan Albert Cuypmarkt’a uğramadan şehirden ayrılmayın.

Amsterdam’da alışveriş yapabileceğiniz diğer noktalar ise şehrin ünlü caddeleri. Kalverstraat, Leidsestraat ve De 9 Straatjes’te her bütçeye ve zevke uygun ürünler bulabilirsiniz. Şehirde alışverişi keyifli kılan en önemli nokta ise alışveriş yapabileceğiniz her yere yürüyerek ulaşabilecek olmanız. Üstelik özgün hediyeliklerin yanı sıra dünyanın birçok şehrinden getirilen ürünleri Amsterdam’da bulabilirsiniz. Güzel bir tatil geçirmenin ardından geri dönmeden önce Amsterdam’a özgü yiyecek ve hediyelikler almak için size özel hazırladığımız bu rehberi mutlaka okuyun.

Ne alınır?

Lale
Hollanda denince akla gelen ilk şeylerden biridir laleler. Lale soğanlarını çeşitli orijinal ambalajlarda neredeyse bütün hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bavulunuzda ekstra yer kaplamaması için porselen kaplardaki laleler yerine ufak keselerde satılanları tercih edebilirsiniz. Lale torbalarının üzerinde yer alan lale soğanlarının dikim takvimleri onları yetiştirmede size yardımcı olacaktır.

Tahta ayakkabı
Amsterdam ve Hollanda’nın bir diğer ünlü eşyası ise Tahta Ayakkbılardır. Hollanda’ya ait olan bu ayakkabıları neredeyse bütün hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabilirsiniz.

Peynir
Amsterdam’ın diğer önemli bir simgesi ise Hollanda Peynirleri. Bunları sadece şehir içinde değil aynı zamanda havaalanlarında da bulabilirsiniz. Şehir içinden almak isterseniz peynir çeşitlerinden tadabilir istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak satın almayı son güne bırakmanız bozulmamaları açısından daha iyi olacaktır.

Yel Değirmeni
Hollanda Evleri ve Hollanda Yel Değirmeni bibloları da diğer hediyelik eşya alternatiflerinden.

Anahtarlık ve simgeler
Amsterdam’ın simgelerinden olduğundan Marijuana anahtarlık ya da Red Light District simgeleri satın alabilirsiniz.

İkinci el kıyafet
Amsterdam sokaklarını keşfe çıktığınızda ikinci el dükkanlarının çokluğu oldukça dikkatinizi çekecek. Buralarda özellikle çok makul fiyatlara deri çantalar bulunmakta. Ayrıca ayağınız büyük numaraysa oldukça şanslısınız, çünkü Hollandalı kadınların ayakları Türk kadınlarına göre daha büyük. 9 Straatjes’de, Wolvenstraat 7’de ve Jodenbreestraat 158’de bolca ikinci el dükkanları mevcut.

Nereden alınır?

Amsterdam Sokak Pazarları

Sokak pazarları doğal görünümleri nedeniyle birçok turistin alışverişlerinde tercih ettiği noktalardan biri. Amsterdam’da da şehrin birçok farklı bölgesinde sebze, meyve ve ikinci el eşyalar için pazarlar kurulmakta. Buralarda hem orijinal hediyelik eşyalar bulabilir hem de yerel halkın günlük yaşantısına tanık olabilirsiniz.

amsterdam alışveriş

Flickr:Franklin Heijnen

Albert Cuypmarkt: Amsterdam sokak pazarı kültürünü en güzel şekilde yaşamak istiyorsanız mutlaka Albert Cuypmarkt’a gidin. Yiyecek, bitkisel ürün ve baharat satışının yapıldığı bu pazarda 260 sayıda tezgah kuruluyor. Amsterdam’ın en büyük açık hava pazarı kabul edilen Albert Cuymarkt, 1900’lü yılların başından beri hizmet vermekte.

Bloemenmarkt: Amsterdam’ın çiçek pazarı olan Bloemenmarkt, şehrin en renkli yerlerinden biri. Su üstünde yan yana birçok küçük dükkanın bulunduğu bu alana, çiçekler her gün botlarla taze olarak getiriliyor. Bu pazarda dünyanın her yerinden çiçek çeşitleri bulabilirsiniz. Ancak satışı en çok yapılan çiçek, ülkenin sembollerinden biri olan lalelerdir. Lale çeşitlerinin yanı sıra lale şeklinde yapılan ampuller de burada satılmaktadır. Ayrıca yılbaşı döneminde Bloemenmarkt’ta yeni yıl dekorasyon ve süs ürünleri de bulabilirsiniz.

Nieuwmarkt Pazarı: 17.yüzyıldan beri kurulan pazarda yiyecek ürünlerinin yanı sıra, antika eşyalar da bulabilirsiniz. Ancak ikisinin de satılış dönemleri farklıdır. Gıda pazarı olarak kurulduğu dönemde organik ürünler bulabilir, Mayıs ile Ekim ayları arasında kurulduğu zaman da antika eşyalar satın alabilirsiniz.

Lindengracht Pazarı: 20.yüzyılın başından beri hizmet veren pazar, 230 tezgahla her Pazar günü kuruluyor. Yiyecek ürünlerinin yanı sıra, ayakkabı, CD, DVD, bisiklet ve bisiklet parçalarının da satıldığı Lindengracht Pazarı oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip.asmterdam alışveriş

Flickr:Fons Heijnsbroek

Dappermarkt: 200 tezgahın bulunduğu Dapermarkt, şehrin en renkli ve kültür çeşitliliğinin yaşandığı pazarlardan biri. Yiyecek, giyim ürünleri ve ev eşyalarının satıldığı pazarda dünyanın birçok yerinden ürünler bulabilirsiniz. Fas, Surinam ve Türkiye’den getirilen yiyecek ürünleri pazarın en ilgi çekenlerindendir.

Alışveriş Caddeleri
Şehrin neredeyse her köşesinde alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü cadde bulunuyor. Amsterdam diğer ünlü Avrupa şehirlerine göre biraz daha ufak olsa Dam Meydanı’nda yer alan bu caddeler sayesinde onlardan geri kalmıyor.

Cornelis Schuytstraat: P.C. Hooftstraat’a yürüme mesafesi kadar uzaklıkta bulunan Cornelis Schuytstraat’ta çiçek seçenekleri, şarap ve yeme içme ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca bu caddede öğle ve akşam yemeği için de oldukça keyifli ve uygun restoranlar da bulunmaktadır.

Utrechtsestraat: Özgün tasarım ürünlerinin satıldığı dükkanlar ile dikkat çeken bu alışveriş caddesi Rembrandtplein’in yakınında bulunuyor. Şarap, çikolata, ayakkabı ve giyim mağazalarının bulunduğu Utrechsestraat’a trafiğe açık olması sayesinde tramvay ile ulaşabilirsiniz.

amsterdam alışveriş

Flickr:Jpmm

Sırakadaki Blog

Bu Kategorideki Diğer Bloglar

Blog ile ilgili Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder