Alışveriş Dendiğinde Akla Gelen 7 Ünlü Cadde

en ünlü alışveriş caddeleri

Hepimizin bildiği gibi alışveriş birçok insan için vazgeçilmezin ötesine geçerek artık bir alışkanlık haline gelmiştir. İster kadın olun ister erkek, ihtiyacınız olsun veya olmasın elinizdeki parayı harcadığınız şeylerin başında durdurulamayan alışveriş alışkanlığı gelmektedir.

Ancak alışveriş denilen olay sadece para verip ürün almak anlamına gelmemektedir. Hizmet alışverişinde de bulunulmaktadır. Özellikle gıda sektörü bu konuda ilerlemiş aşamadadır. Restoranlar, kafeler, barlar vs. bu listenin en başında yer almaktadır.

İster ürün alın isterseniz hizmet, bu alışverişin yapıldığı yerler de alışkanlığın devamlılığını sağlayan etkenler arasındadır. Özellikle her bütçeye uygun fiyatların sunulduğu yerler tercih listesinin en üst sıralarında yer alır. O halde şimdi alışveriş deyince akla gelen o güzel caddeleri beraber tanıyalım.

Listemizin ilk sırasında tabi ki İstanbul’ da bulunan İstiklal Caddesi yer almaktadır. 1400 metre uzunluğundaki cadde hem canlı görüntüsü hem de tarihi dokusuyla pek çok insan tarafından dikkat çekmektedir. 7’den 70’e herkesin gözbebeği haline gelen İstiklal Caddesi, gece-gündüz demeden hareketliliğini sürdürmektedir. Bizans döneminden bugüne kadar çeşitli toplulukların kalıntıları ile şekillenen bu tarihi dokunun içerisinde bulunan dünyaca ünlü markaların (Mango, Zara, Koton vb.) uygun fiyatlı satışlarının sunulması yanında kelepir fiyata satışların da yapıldığı pek çok pasaj bulunmaktadır. Bu pasajlardan en ünlüsü Terkos Pasajı’dır. İstenilen ürüne, istenilen kalite ve fiyattan ulaşılabilen bu pasaj, pek çok ünlü isim tarafından da alışveriş için kullanılmaktadır. Kıyafet, yiyecek, içecek gibi şeylerin dışında eğlence merkezi haline gelen İstiklal Caddesi, pek çok kesime istenilen türde müzik ve eğlence sunan alışveriş merkezleri, restoran ve barları ile en çok tercih edilen caddeler arasında yer almaktadır. Müşterilerine 24 saat hizmet verebilen ender caddeler arasında sayılması yanlış değildir.

 

 

Bostancı- Göztepe’ de bulunan Bağdat Caddesi ise İstanbul'un Anadolu yakasında bulunmakta ve yine İstanbul'un en popüler caddelerinden birisidir. Önceki yıllarda dünyanın 4. en iyi alışveriş caddesi seçilmiştir. Türkiye’nin ve Dünya’nın pek çok önemli markasının mağazasının bir şubesini bu caddede bulunmak ile beraber özellikle lüks mağazaları, kaliteli kafe ve restoranlarında eğlenceli yaşamıyla daha çok lüks kesime hitap ederek dikkatleri üzerine çekmektedir. Kaliteden ödün veremem diyen herkesin uğrak yeri olmaya devam edecek önemli caddelerden biri olan Bağdat Caddesi alışveriş için uğranılması gereken önemli bir noktadır. Genellikle kalabalık ancak nezih ve huzurlu bir cadde olan Bağdat Caddesi, en çok rahat dolaşılabilme özelliği ile insanlar tarafından tercih ediliyor. Elit kesimin ön sıradaki tercihleri arasında yer alıyor ve almaya da devam edecek gibi gözüken Bağdat Caddesi, nezih mekânları, lüks restoran ve eğlence merkezleri ile pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Alışveriş deyip Milano’dan bahsetmez isek yanlış olur. Burada bulunan Via Monte Napoleone Caddesi, yerli veya yabancı turistler tarafından ziyaret akınına uğrayan caddeler arasındadır. Çünkü alışveriş deyince akla gelen ilk cadde burasıdır. Eğer, ‘ben marka kıyafetler, çantalar, takılar ve ayakkabılar dışında bir şey kullanmam’ diyorsanız işte sizin doğru adresiniz burasıdır. Gucci, Prada, Valentino gibi lüks markaların tutkunu iseniz, bu caddeden kolayca bunları temin edebilirsiniz. Sadece ünlü markalar değil, aynı zamanda İtalyan deri tasarımcılığı konusunda da pek çok butik bu caddede mevcuttur. Bottega Veneta, Salvatore Ferragamo, Fendi gibi deri konusunda uzman markaları ziyaret etmeden kesinlikle ayrılmayacağınız bir caddedir. Aynı zamanda mükemmel İtalyan lezzetlerine de bu cadde üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm bu güzelliklere ulaşmak sizlere bir uçak bileti kadar yakındır.

 

 

Modanın kalbi olarak adlandırılan Milano’dan sonra Paris’ e uzanmak gerekir ise, en önemli diyebileceğimiz caddesi,  Champs Elysees Caddesi yani Şanzelize, Paris’ in en güzel caddesi olarak anılmaktadır. Aynı zamanda Fransızlar tarafından bu caddeye dünyanın en güzel bulvarı dendiğini de hatırlatmakta fayda vardır. Yabancı ve yerli turistlerin âşık olduğu bu caddenin alt tarafı yeşillik, üst tarafı ise çeşitli tiyatrolar, butikler, sinemalar, ünlü kafe ve restoranlar ile çevrilmiş ışıl ışıldır. Yapılan araştırmalara göre bir günde ortalama 500.000 kişi, hafta sonları ise bu rakamın 800.000’lere kadar çıktığı görülmüştür. Çok pahalı bir cadde olması nedeniyle buradan gelen gelir pek çok çalışanı tatmin etmekle beraber bu cadde üzerinde çok fazla uçak acentesi yoktur. Ancak burada Türkiye Turizm Ofisi mevcuttur ve bu binada bir Türk Bayrağı dalgalanması da hepimizin gururunu okşamaktadır. Eğer sizlerde bu mükemmel caddede dolanmak isterseniz, buradaki o muhteşem elit havayı solumak, alışverişin tadına doya doya varmak isterseniz hemen bir havayolu firmasına uğrayıp kendinize Paris uçak bileti alabilirsiniz.

 

 

Paris’ten New York’ a uzanmak istersek eğer, karşımıza çıkan en iyi cadde 5.Cadde (Fifth Avenue) olarak adlandırılan caddesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin metropolitan şehri New York, aynı zamanda en kalabalık şehirdir ve turizm, sanat, medya, finans gibi alanlarda ün yapmıştır. Zamanında Dünya’nın en pahalı caddesi seçilen 5. Cadde, bu özelliğini son yıllarda Hong Kong’daki başka bir caddeye kaptırmıştır. Mimarisi açısından da göz kamaştıran bir cadde olduğunu belirtelim öncelikle. Bu caddede 2005 yılında ilk Türk şirketi de (Gilan Kuyumculuk) açılmıştır. Daha sonrasında Türk firmalara ev sahipliği yapan (Simit Sarayı) 5. Cadde, lüks tüketim amaçlı hazırlanan markaların sıralandığı ve genellikle elit kesimin ziyaretleri ile şenlenen bir caddedir.

Londra Bond Caddesi’nden bahsetmezsek bu listemiz kesinlikle eksik kalır. Londra’nın en ünlü caddesi, bu caddedir. Cadde yıllarca antika dükkânları ile hizmet vermiştir. Son yıllarda bu dükkânların yerini tasarım markaları ve butikler almış olsa da yine antika tutkunlarına hizmet verebilecek derece de birkaç tane antika dükkânı bulunabilmektedir. Dünyaca ünlü markaların yan yana alışveriş çılgınlarına hizmet ettiği bu caddede Prada, Moschino, Chanel, Stella McCartney, Louis Vuitton, Martin Margiela Moschino, Matthew Williamson gibi markalar birbiri ile yarışmaktadır. Tüm lüks severlerin seyahat etmekten zevk aldığı bu mükemmel caddeye, yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

 

 

Son olarak Tokyo Ginza Caddesi’nden bahsedelim. 10 ila 25 kat arasında değişen binalardan oluşan Ginza Caddesi’nde restoranlar ve gece kulüpleri bu binaların genellikle orta katlarında yer alıyor. Moda merkezi olarak inanılmaz bir payı olan Tokyo’ da ister kadın olsun isterseniz de erkek, herkes çok şık. Görünüme önem verdiklerini söylemek yanlış olmaz. Kendilerince bir tarzları olan Tokyo halkı için pek çok ünlü firma, özel tasarımlar yapmakta ve bunları Japonya pazarına sunmaktadır. Hatta ünlü spor markalarından biri olan The North Face sadece bu pazar için ürünler hazırlayıp, bu ürünleri başka ülkelerde satışa sunmamaktadır. Yani elinize geçebilecek çok güzel bir fırsatı var. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız tasarımlarda hem de dünyaca ünlü bir markanın ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Sırakadaki Blog
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder