Hızlı Erişim

En Ucuz Bişkek Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bişkek Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bişkek Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Bişkek Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek 1878 yılında kuruldu. Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı şehir Sovyetler Birliği dönemlerinde Frunze adıyla anılmaktaydı. Bolşevik askeri liderlerinden biri olan Mihail Frunze’nin adını yaşatmak için Frunze olarak bilinen şehir Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından günümüzde kullanılan Bişkek adını almıştır. Bişkek adı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Önceleri Pişpek olarak bilinen kent günümüze kadar değişikliğe uğrayarak Bişkek  şeklinde aktarılmıştır.
 

İpek Yolu üstünde kervanların uğrak ve dinlenme yeri olan yörede 1825 yılında Özbek hanı Kokhand’ın yaptırdığı kaleyi Rusların yıkıp ele geçirmesi sonunda şehri geliştirip Pişpek adını verdiler. Rus köylüleri verimli topraklara sahip olunca bu bölgeyi yerleşim yeri haline getirdiler. 1926 yılında şehir kurulan Kırgız Sovyet Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. O dönemlerde Frunze adıyla anılsa da dağılan Sovyetler Birliği’nin ardından Pişpek ismi yine uzun bir dönem kullanıldı. 1991 yılında tam bağımsızlığını kazanan Kırgızistan başkent ilan ettiği şehrin adını Bişkek olarak değiştirdi. Hızla büyüyen ve canlı bir yer olan Bişkek günümüzde sık tercih edilen turistik yerlerden biridir.
 

Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı şehrin kuzey batı bölgesinde yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve sivil askeri kategoride hizmet veren tek havalimanıdır. Birçok Asya havayolu firmasının sefer düzenlediği havalimanına Türk Hava Yolları ve Atlasglobal gibi Avrupa’ya da hizmet veren havayolu firmaları da seferler düzenlemektedir. 

Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Toplu taşıma araçları ile Manas Havalimanı ulaşımı oldukça kolaydır. Havalimanı otobüs durağında 380 numaralı toplu taşıma araçları sayesinde ortalama olarak 40 dakika gibi bir sürede havalimanına erişebilirsiniz. Hava şartları ve trafik durumuna göre bu süre değişebilir. 40 Som ücreti araçlar her 15 dakikada bir Beishenalieva – Havalimanı arasında hizmet vermektedir.

Taksi

Ticari taksiler Manas Uluslararası Havalimanı çıkışına 100 metre mesafede hizmet vermektedirler. Gelen yolcu çıkışına yaklaşık 100 metre mesafededir. Şehir merkezi ile havalimanı arasında ortalama olarak 500 Som gibi bir ücrete denk gelmektedir. Fakat yaz aylarında ve özellikle yaz geceleri bu ücret oldukça yükselmektedir. Bu yüzden tarife ve diğer bilgiler için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Yaklaşık olarak 25 dakika gibi kısa bir sürede havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Trafik yoğunluğu ve hava koşullarına göre bu süre değişkenlik gösterebilir.  

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Alternatif ulaşım seçenekleri arasında araç kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Havalimanında bulunan araç kiralama firmaları aracılığı ile dilediğiniz model ve marka araç ile havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Araç kiralam marka ve model durumuna göre değiştiği için ücretlendirme ve tarife bilgileri için firma sorumluları ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Bişkek Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder