Lütfen Bekleyiniz
Sizin için en uygun uçak biletlerini arıyoruz.

Bingöl Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
Gidiş Tarihi x
 
Dönüş Tarihi
Dönüş Tarihi x

En ucuz Bingöl Uçak Biletleri Ucakbileti.com'da

Bingöl uçak bileti ararken onlarca site arasında kaybolmak zorunda değilsiniz. Aradığınız Bingöl uçak biletini en kolay şekilde bulmak için Ucakbileti.com’a gelin, tüm Bingöl uçuşlarını listeleyin ve sadece birkaç tıkla en ucuz Bingöl uçak biletini satın alın.

Bingöl, doğunun önemli şehirlerinden biri olup özellikle termal turizm ve doğal güzellikleri nedeniyle ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Bingöl’de Yüzen Ada’yı ziyaret etmeden, Bingöl Dağları’nın Kale Tepesi’nden gün batımını seyretmeden geri dönmeyin.

Şimdilik sadece Ankara ve İstanbul kalkışlı Bingöl uçuşlarının yapıldığı Bingöl Havalimanı, Bingöl şehir merkezine 20 km mesafede bulunmaktadır. Bingöl Havalimanı’na ulaşım bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bingöl'ün İklim ve Bitki Örtüsü

Bingöl'de sert kara iklimi görülmektedir. Kışlar kar yağışlı ve soğuktur. Yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Bingöl’de kışın yoğun şekilde görülen karın kalınlığı 3-4 metreye ulaşmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derece dolayındadır. Yağış tutarı 873.7 mm, kar yağışlı gün sayısı ise 24.5 gündür. Yağışın bol olması sebebiyle Bingöl’de özellikle ilkbaharda yemyeşil bir bitki örtüsü ile görülmektedir. Şehrin yüzde 27'si ormanlarla, yüzde 51'i meralarla kaplıdır.

Bingöl'de Görülmesi Gereken Yerler

Yüzen ada:

Solhan ilçesi Hazarşah Köyü’ndeki ada, Bingöl’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Kiğı Kalesi:

Kiğı İlçesinin kuzeydoğusunda bulunan kale, Bizanslılar döneminde inşa edilmiştir.

Kral Kızı Kalesi:

Genç ilçe merkezinden 2 km. uzaklıkta bir tepenin üzerinde bulunan kaleyi Pers hükümdarı Dara kızı için yaptırmıştır.

Sebeterias Kalesi:

Murat vadisi üzerinde bulunan kale, Urartu kralının Bingöl yaylalarını elinde tutabilmek için yaptırdığı üç kaleden biridir.

Cır Şelalesi:

Çir taşı isimli kayalığın ortasından geçen şelale, 50 m. yükseklikten dere yatağına akmaktadır.

İçmeler:

Bingöl-Genç karayolunun 9. km’sinde yer alan İçmeler, romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği için turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bingöl'de Yemek

Bingöl’ün yöresel yemekleri ağırlıklı olarak bulgur, ayran, süt ve ete dayanmaktadır. Bingöl ve çevresinde sebze yemekleri de sıklıkla tüketilmektedir. Gömme, sirın, tutmaç, keşkek gibi yemekleri meşhurdur. Bingöl mutfağının diğer lezzetleri arasında mastuva, şilki, ayran aşı, sorina pel, keldoş, dut pekmezi, döğme çorbası, cevizlim, etli patates diblesi, fırınlanmış patlıcan menemen, tutmaç çorbası, patlıcan eşkenesi, taplama, kılç, mastuva, löl, kaburga, klorik ve Bingöl kurabiyesi yer almaktadır.

Bingöl Havalimanları

Bingöl Havalimanı

2013 senesinde ilk yolcularını ağırlamaya başlayan Bingöl Havalimanı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara ve İstanbul'dan karşılıklı seferlere ev sahipliği yapar.

Bingöl Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Bingöl Havalimanı'na inen uçakların yolcuları şehir merkezin ulaşmak için Bingöl Belediyesi'nin havaalanı ve şehir merkezi arasında sefer yapmakta olan otobüslerini kullanabilir. Bunun yanında, uçakların iniş ve kalkış saatleri dahilinde havaalanında taksi bulmak da mümkündür.

Bingöl Uçak Biletleri için Arama Yapınız.