Hızlı Erişim

En Ucuz Bingöl Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bingöl Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Bingöl Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Bingöl Şehri Hakkında Bilgi


Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Yukarı Fırat bölümünde bulunan Bingöl, 1927 yılına kadar Çolik ismiyle Genç Vilayeti’nin bir ilçesiyken 4 Ocak 1936 tarihinde il statüsüne kavuşmuştur. Bingöl'ün; doğusunda Muş, kuzeyinde Erzincan ve Erzurum, batısında Tunceli ve Elazığ, güneyinde ise Diyarbakır bulunmaktadır. 2016 yılında yayımlanan TÜİK verilerine göre 8 ilçe, 11 belediye, 68 mahalle ve 320 köyden oluşan Bingöl, ülkemizde arıcılığıyla nâm salmış önemli illerimiz arasında yer almaktadır. Türkiye'deki kovan sayısı ve bal üretiminin %1,5'lık payını elinnde tutan Bingöl, 14,9 kilogram ile kovan başına verim açısında Türkiye ortalamasının 400 gram üzerindedir. İslami kaynaklarda adı Cebel-u Cur diye geçen Bingöl'ün tarihi milattan önce 2000'li yıllara kadar dayansa da bölgede tarihi kalıntılara pek rastlanmamasından kentin uzun süre yerleşim yeri olarak kullanılmadığının göstergesidir. Anadolu'nun çok fazla işgale uğramasına rağmen Bingöl işgal altında kalmayan nadir illerimizden biridir.


Olduka sert karasal bir iklim tipinin görüldüğü Bingöl’de, kışlar ayları uzun ve bol kar yağışlı olarak geçmektedir. Özellikle kış aylarının çok sert yaşandığı dönemlerde, kar yoğunluğunun dört metreye kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı ise -9 derece ile 39 derece arasında gözlemlenmiştir. Bütün bir sene boyunca toplamda ortalama metrekareye 900 milimetre kadar yağış gözlemlenen Bingöl’de, ilkbahar ve sonbahar aylarında artan yağış miktarıyla birlikte yeşil bitki örtüsü ile kaplanmaktadır. Yaz aylarının oldukça kurak geçtiği Bingöl’de, bu sebepten dolay geçim kaynağı daha çok yaylacılığa dayanmaktadır.
 

Tarihi milattan önce 2000’lere dayanan Bingöl’de; Murat Irmağı Vadisi'nde yer alan ve Urartu döneminde bölgenin 20 kilometre çevresini denetlemek için yapılan üç önemli kalesinden biri olan Sentarius Kalesi, Diyarbakır Çayı ile Konsper Çayı'nın birleştiği yerdeki bir tepe yapılmış olan ve Pers Kralı Dano'nun kızı için yaptırdığı Kral Kızı Kalesi, Erzincan tarihinde Acemlerin akınına maruz kaldığı rivayet edilen ve bir dönem Roma İmparatorluğu'nun kontrolünde kalmış olan Kiğı Kalesi, şehrin en eski tarihi yapılarından biri olan ve Bayındırlı Pir ali Bey Bin İbrahim Bey tarafından hicri 700 tarihinde yaptırılmış olan Kiğı Camisi, Kiğı ilçesinin Çanakçı köyünde bulunan ve Osmanlı - Rus Savaşı sırasından Karlıova bölgesinde Bingöllü şehitlerin anısına dikilmiş olan Mürsel Paşa Anıtı tarihi açıdan görülmeye değer yapı ve mekanlar arasında yer almaktadır.  


Ülkemizde bal üretimi açısından önemli bir merkez olan Bingöl’de; ürettikleri lezzetli bal ve kaymaklardan dolayı adı Bal Kaymak Evleri olarak anılan Kuruca Köyü, dördünce jeolojik devirde oluştuğu tahmin edilen ve ülkemizin nadir doğa güzelliklerinden biri olan Buzul Gölü, Çiçektepe Köyü'ndeki Sivri Dağı'nın eteğinde bulunan ve bölgenin eski yerleşim yerlerinden biri olan Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası, Murat Nehri kıyısında bulunan ve bugün 17 odası ile hâlâ yapısını koruyan Zağ Mağarası, Cilalı Taş ve Tunç devirlerine ait kalıntıların bulunduğu ve duvarlarında oyma ve işlemelerin görüldüğü Kübik Mağarası görülmeye ve gezilmeye değer mekanlar arasında yer almaktadır.


Bingöl uçuşları 2013 yılında hizmet vermeye başlayan ve şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alan Bingöl Havalimanı’ndan gerçekleşmektedir. Bingöl Havalimanı’ndan Ankara ve İstanbul’a karşılıklı seferler düzenlenmektedir.

 

Bingöl Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Servis

Türk Hava Yolları’nın servisleriyle Bingöl Şehir Merkezi’nden, Bingöl Havalimanı’na ya da Bingöl Havalimanı’ndan Bingöl Şehir Merkezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Bingöl Şehir Merkezi'nden hareket eden Türk Hava Yolları servisleri; Bingöl Üniversitesi Rektörlük - Bingöl Anadolu Öğretmen Lisesi - Bingöl Ulu Cami - Bingöl Şehirlerarası Otobüs Terminali - Bingöl Havalimanı güzergâhını kullanarak hem şehir merkezinden havalimanına hem de havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Servislere ait ulaşım ücreti ve süresi gibi bilgileri Türk Hava Yolları Destek Hattı’nı arayarak öğrenebilirsiniz.    

Taksi

Bingöl Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Bingöl Merkez’den Bingöl Havalimanı’na 25 – 30 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Genç’ten Bingöl Havalimanı’na 40 - 50 TL ücretle ortalama 25 dakika içerisinde, Solhan’dan Bingöl Havalimanı’na 110 - 120 TL ücretle ortalama 50 dakika içerisinde, Adaklı’dan Bingöl Havalimanı’na 130 – 140 TL ücretle ortalama 1 saat 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)
Tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, diğer alternatif seçenekleri tercih edebilir ve Bingöl’de bulunan araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz.


En uygun Bingöl uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder