En Ucuz Azerbaycan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Azerbaycan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Bakü

Para Birimi

seyehat zamanı Manat

Azerbaycan Şehirleri

Azerbaycan Hakkında Genel Bilgiler

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesiştiği Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Yönetim şekli Cumhuriyet olan ülke, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran ile komşudur. Ayrıca Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin 17 kilometrelik sınırı sayesinde de Türkiye ile komşudur. Azerbaycan, zengin bir kültüre sahiptir. İslam dininin yaygın olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarının geliştiği ilk ülke olma özelliği göstermektedir. 1918 yılında kurulan ülke, iki yıl sonra Kızıl Ordu’nun Azerbaycan topraklarına girmesiyle Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş daha sonra Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını tekrar ilan etmiştir.


Ülke bulunduğu konum itibariyle bir Avrasya ülkesidir. Ülkede çevreye verilen değer ve ulusal anlamda koruma çabasıyle önemli tedbirler alınmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı sayesinde elde edilen gelirlerle birlikte devlet bütçesinde önemli ölçüde artış sağlanmış ve çevre düzenlemesi ve koruması ile ilgili yatırımlar artmıştır. Hayvan yaşamının da çeşitliliği ve zenginliği ülkenin doğasının ne kadar elverişli olduğunun kanıtıdır. Ayrıca ikliminin de elverişli olması sayesinde 4500’den fazla bitkiye ev sahipliği yapan bir bitki örtüsü mevcuttur.


Azerbaycan, bağımsızlığını ilan ettiği ilk yıllarında ekonomisi oldukça düşmüş ve para birimi olarak Manat’a bağlı kalmıştır. Ancak verimli arazileri ve doğal gaz, petrol ve demir bakımından zengin kaynaklarının oluşu sayesinde hızlı bir yükseliş gösterdi. Doğal gaz üretimi ülkenin ekonomisinde büyük ölçüde yer tutmaktadır. Toplam doğal gaz rezervi ise 2 trilyon metreküp, petrol rezervlerinin de 8 milyar varil olduğu düşünülmektedir.


Turizm, Azerbaycan ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. 1980’li yıllarda turizm konusunda yükselişteyken Sovyet Birliği’nin dağılması ve Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan’ın turizm konusunda imajı sarsıldı. 2000’li yıllara gelindiğinde ise turistik ziyaret ve konaklamanın bir anda yükselmesi ülkenin din, kaplıca, ve sağlık turizmi açısından popüler bir hale gelmesine neden oldu. Günümüzde ise turizmin gelişmesi ve bu yönde faaliyetlerin iyileştirilmesi konunsunda Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmalarını sürdürmektedir. Azerbaycan ulaşım konusunda ziyaretçilerine sunduğu alternatif seçeneklerle de sevilen ve tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Demiryolu, havayolu ve karayolu gibi birçok ulaşım şeklini rahat ve güvenilir bir şekilde tercih ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkede deniz taşımacılığı da önemli bir rol oynamakta ve ekonomiye destek sağlamaktadır.


Türkiye’den Azerbaycan’a gidişlerinizde vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na inişlerinizde 30 günlük bir vize uygulanmaktadır. Bunun dışında sınır kapısından kara yolu ile geçişlerinizde 15 ila 30 gün arasında vize alabilmektesiniz. Yani kimliğiniz ve pasaportunuz ile birlikte rahat bir şekilde Azerbaycan’a giriş çıkış yapabilmektesiniz. Türkiye’den Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na uçuşlarda sadece Türkiye Vatandaşları 30 gün geçerli vize alabilmektedir. Bunun dışında diğer ülkelerin vatandaşları, uyruğunun bağlı olduğu ülke ile olan anlaşması kapsamında değerlendirilecek ve vize işlemlerinden sorumlu tutulacaktır.

 

Azerbaycan Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder