Hızlı Erişim

Aydın’da henüz sivil hava trafiğine açık havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Aydın uçuşlarınız için İzmir’de bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanabilir ve sonrasında otobüs, servis veya araç kiralama imkanlarından yararlanarak Aydın’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

En Ucuz Aydın Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Aydın Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Aydın Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Aydın Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin Ege Bölgesi’nde bulunan ve nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun yirmici şehri olan Aydın, 2016 senesi itibariyle 1.068.260 nüfusa sahiptir. 2016 yılında TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre 17 ilçe ve belediye, 670 mahalleye sahip olan Aydın, turizm ve tarım açısında oldukça önemli bir şehirdir. Ege Denizi’ne kıyısı olan Aydın’ın Didim ve Kuşadası gibi turizm açısından önemli noktalara sahiptir. Ülkemizde ilk demiryolunun kurulduğu Aydın, İzmir ve Manisa’dan sonra Ege’deki üçüncü büyük il olma özelliğine sahiptir. Aydın için “bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” ifadelerini kullanmış olan Heredot ve Seyahatnamesi’nde “dağlarından yağ, ovalarından bal akar” diye aktaran Evliya Çelebi, şehrin doğal güzelliğine dikkat çekmişlerdir.


Milattan önce 2500 yıllarında Hititlerin yerleşim yeri olarak da kullandığı Aydın, 8. yüzyılda Lydia döneminde en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklular dönemi ile birlikte Türk kültür varlığının izlerinin işlenmeye başlandığı süreçten sonra, 1811'de Osmanlı'nın eyalet merkezi olmuştur.Millî Mücadele döneminden sonra, 1923 yılında da müstakil bir vilayet olarak varlığını sürdürmüştür. 


Birçok devletin izlerini taşıyan Aydın’da; Yenihisar ilçe merkezinde bulunan ve antik çağda kehanet merkezi olarak görülen Apollon Tapınağı, Kestane Dağları'nın güney yamacındaki ova üzerinde yer alan ve antik çağda eğitim, spor, spor açısından önde gelen yapılarının da bulunduğu Tralleis Antik Kenti, 14. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş olan ve Eski Çine Köyü'nde yer alan Ahmet Gazi Camii, 18. yüzyıldan kalma bir yapı olan ve Cihanoğulları'nı baskılardan korumak için yaptırılan Cihanoğlu Kulesi, Arpaz Beyleri tarafından 19. yüzyılın başlarında inşa ettirilen ve Nazilli'ye bağlı Erenköy'de yer alan Arpaz Kalesi görülmeye değer tarihi yapı ve mekanlar arasında yer almaktadır.


Turizm açısından oldukça önemli bir merkez hâline gelmiş olan Aydın’da; Kaşıkçı kuşundan Flamingo'ya kadar birçok kuş türünün göçmen olarak konakladığı ve Büyük Menderes Nehri'nin taşkınları ile oluşmuş olan Aydın Bafa Gölü, göktanrısı Zeus'un kardeşi Poseidon'u sinirlendiği zaman kardeşinin hışmından kaçmak için sığındığı rivayet edilen Zeus Mağarası, Akdeniz'e özgü tüm balık türleri ve deniz kaplumbağalarıyla birlikte birçok yaban hayvanı ve nadir görülen bitki türlerinin bulunduğu Aydın Kuşadası Millî Parkı, başlangıç ile bitiş noktası arasında yaklaşık olarak 2.5 kilometrelik mesafe bulunan ve doğa açısından görülmeye değer bir manzara sahip olan Aydın Karabağlar Kanyonu gezilmeye ve görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Otobüs

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 200, 202 ve 204 numaralı belediye otobüslerine binerek İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Merkezi noktalardan otobüsler her saat başı hareket etmektedir. 200 numaralı belediye otobüsü Mavişehir Aktarma, 202 numaralı belediye otobüsü Cumhuriyet Meydanı’ndan ve 204 numaralı belediye otobüsü ise Bornova Metro güzergahından hareket etmektedir. Hava durumu, trafik yoğunluğu hareket şartlarını olumsuz etkileyen nedenler de göz önünde bulundurulursa ortalama bir saat süren yolculukla ulaşabilirsiniz.


Havalimanına bir diğer erişim seçeneğiniz de HAVAŞ otobüsleridir. Çeşme, Alsancak, Karşıyaka-Mavişehir, Aydın, Kuşadası-Söke HAVAŞ otobüslerinin merkez kalkış güzergahlarıdır. Çeşme Otogar hareketli otobüsler trafik yoğunluğu ve hava şartları değişkeni olmadığı takdirde ortalama 90 dakikada havalimanına ulaşmanızı sağlıyor. İki saatte bir kalkan servislerle 25 TL ücret karşılığında Çeşme’den hareket edebilirsiniz. Alsancak’dan havalimanına ulaşacaksanız Büyük Efes Oteli yakınında bulunan hareket noktasından binebilirsiniz. Alsancak’ta kalkış noktası harici yolcu alınmadığı için lütfen bu bilgiyi göz önünde bulundurun.

Trafik ve hava şartlarına bağlı olarak ortalama bir saatlik sürede 10 TL karşılığında havalimanına ulaşabilirsiniz. Karşıyaka-Mavişehir üzernden havalimanına ulaşmak istiyorsanız Ege Park AVM hareket nokrasından binmeniz gerekmektedir. Bu kalkış noktası haricinde yine yolcu alınmadığı için dikkat etmenizde fayda var. Saat başı kalkan servislere trafik ve hava şartlarını da göz önünde bulundurarak ortalama bir saat sürede 10 TL ödeyerek havalimanına ulaşabilirsiniz. Aydın ilçesinden havalimanına erişmek için HAVAŞ servislerinin iki kalkış noktası bulunmaktadır. Şehir merkezi Otogar 1 nolu peron ve Shell Benzin İstasyonu – Osman Tur önünden servislere binebilirsiniz. İki saatte bir hareket eden servislere 25 TL ödeyerek binebilirsiniz.

Trafik ve hava şartları göz önünde bulundurulduğunda ortalama 90 dakikada ulaşabilirsiniz. Kuşadası-Söke’den havalimanına ulaşmak istiyorsanız, Söke hareket noktaları; Didim Seyahat önü ve Davutlar Kavşağı Bellona Mağazası önünden binebilirsiniz. Ayrıca Kuşadası Otogar istikametinden de binebilirsiniz. Söke’den gelen servisler yarım saatte bir Söke Otogar’dan geçerek yolcu almaktadır. Yolculuk süreleri Söke’den ortalama 135 dakika, Kuşadası’ndan 90 dakikayı bulmaktadır. Yine belirtelim trafik ve hava şartları durumunda bu süreler değişebilir. Söke’den 27 TL, Kuşadası’ndan 25 TL ücret ödeyerek Adnan Menderes Havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Metro

İzmir’de ülkemizin havalimanı bağlantılı en büyük kent içi toplu taşıma  sistemlerinden biri olan İZBAN ile Adnan Menderes Havalimanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aliağa’dan başlayan raylı sistem İç Hatlar Terminali önünde bulunan istasyondan geçerek Torbalı’da son bulur. Tam bilet ücreti 2,45 TL, öğrenci 1,35 TL’dir. İzmirim Kart ile ya da nakit ile binilmemektedir. Sefer saatleri hakkında detaylı bilgi için İZBAN çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Taksi

Adnan Menderes Havalimanı’na bir başka ulaşım şekli de taksi iledir. Merkezi noktalardan hareketle taksiye bindiğinizde ortalama olarak; Otogar – Havalimanı arası 85-90 TL, Konak – Havalimanı arası 50-60 TL, Saat Kulesi – Havalimanı arası 50 – 55 TL ödersiniz. (Fiyatlar ortalama rakamlardır referans almayınız.) 
Tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, diğer alternatif seçenekleri tercih edebilir ve İzmir’de bulunan araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz. 

En uygun Aydın uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder