Hızlı Erişim

En Ucuz Artvin Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Artvin Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Artvin Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Artvin Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir şehridir. Gürcistan ile sınır komşusudur. Ardahan, Erzurum ve Rize illeri ile de yurt içinde komşu şehirdir. Şehir nüfusu 168 bin civarındadır. Nüfusun yaklaşık olarak %60 kadarı şehirlerde yaşamaktadır. Coğrafi ve kültürel yapısı ile Anadolu’nun önemli şehirlerinden biridir. Gürcistan ile sınır komşusu olması ile de Türkiye için önemli bir yere sahiptir. Yüzey şekilleri çok engebeli olan şehirde iklim çeşitliliği de fazladır. Şehrin en önemli akarsuyu Çoruh Nehridir. Artvin boğalarıyla meşhurdur ve şehrin simgesi boğadır. 


Artvin şehrinin %55’i ormanlık alanlarla çevrilidir. Murgul ilçesinde çıkarılan bakır madeni şehir ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Tarih boyunca genellikle Livane ve Çoruh isimleriyle bilinmektedir. Artvin’de Gürcü, Hemşin, Kıpçak Türkleri, Ahıska Türkleri ve Laz gibi birçok etnik grup yaşamaktadır. Bu da artvine çok çeşitli bir kültür sunmaktadır. Milli parkları ile ünlü olan şehirde ayrıca biyosfer rezerv alanı olarak bilinen Türkiye’deki tek bölgedir. Bu bölge aynı zamanda dünya mirası olarak da görülmektedir. 


Artvin ekonomisini tarım ve ticaret belirlemektedir. Tarım alanında çay, fındık, ve son dönemlerde yetiştirilen kivi başlıca tarım ürünleridir. Belirli kesimlerde de narenciye yetiştiriciliği mevcuttur. Artvin’de daha çok tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. Ayrıca bakır madenini işleyen sanayi kuruluşları da mevcuttur. Şehir önemli maden yataklarına sahiptir. MTA tarafından toplam 81 adet maden yatağı tespit edilmiştir. Bakırın yanı sıra Altın, Gümüş ve Çinko da çıkarılmaktadır. 


Artvin’de henüz havalimanı bulunmamaktadır. Fakat Batum Havalimanı’nı Gürcistan sınırında olduğu için ortak Türkiye ile ortak kullanılan bir havalimanıdır. 


Gürcistan’ın güneybatısında yer alan ve Batum şehrine 2 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanıdır. Hopa’nın 20 kilometre kuzetinde yer alan havalimanı Türkiye’ye yurtiçi ve yurtdışı hizmet sağlamaktadır. Gürcistan’da aktif olan 3 havalimanından biri olan Batum Havalimanı, yeni terminal binası ile birlikte yıllık ortalama 600 bin yolcuyu ağırlamaktadır. Sivil kategoride bulunan havalimanında Pegasus Airlines ve Türk Hava Yolları gibi yerli firmalar da hizmet vermektedir. 

 

Batum Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Artvin üzerinden şehir merkezi ve hopa limanından hareket eden Havaş servisleri ile Batum Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Servisler Hopa Limanı’ndan yola çıkarak Sarp Sınır Kapısı’nı geçip Batum Uluslararası Havalimanı’na ulaşmaktadır. Trafik yoğunluğu ve hava koşullarına göre ortalama olarak 45 dakika süren yolculuk sonrasında Batum Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Haftanın yedi günü saat 14:40 hareketli seferler düzenlenmektedir. Günde bir kez kalkan servislerin saatinden önce yerinde hazır olmanız yaşayabileceğiniz olası sorunların önüne geçecektir. 

Taksi

Alternatif ulaşım şekillerinden birisi olan taksi ile Sarp Sınır Kapısı’na kadar ortalama 40 TL tutan bir ücretle gidebilirsiniz. Gümrük işlemlerinizi sağladıktan sonra dilerseniz ortalama 1-2 Lari ile minibüs aracılığıyla havalimanına ulaşabilirsiniz. Yine taksi kullanmak istiyorsanız 20 Lari gibi bir ücret tutmaktadır. Taksi ücretlendirmeleri değişkenlik gösterebilir bu yüzden net ücret bilgisini yolculuk yaptığınız yerde taksi şoförüne ya da firma yetkilisine sormanız gerekmektedir. 
 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder