En Ucuz Arnavutluk Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Arnavutluk Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Tiran

Para Birimi

seyehat zamanı Arnavut leki

Arnavutluk Şehirleri

Arnavutluk Hakkında Genel Bilgiler

Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan sınırlarına sahip olan Arnavutluk, Güney Avrupa’da yer alıyor. Halkın büyük çoğunluğu müslümandır fakat hristiyan azınlıklar da dinini özgür bir biçimde yaşayabilmektedir. Anlayış ve saygı esas olan Arnavutluk’ta, gelişmemiş alt yapı ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ve ulaşım anlamında hali hazırda güçlü bir adım atılmış değil!


Turizm konusunda da adım atmayı başaramayan Arnavutluk, ucuz ve sakin bir tatil yapmak isteyen ziyaretçilerin listelerinde yer alıyor. Akdeniz ülkesi olması Arnavutluğun en önemli avantajlarından bir tanesidir. Ülkeye giriş ve çıkışlarda herhangi bir aşlı gerekliliği de karşınıza çıkmıyor ancak plaj ve sahil bölgeleri oldukça kirli, bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.


Ülkede ziyaret edebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı da sizleri bekliyor olacaktır. Apollonia antik kenti, en önemli miraslardan bir tanesidir ve oldukça büyük bir yapılanmadır. Burada yer alan müze, kütüphane ve kalıntılar da turistlerin ilgisini büyük ölçüde çekmeyi başarıyor.


Başkent Tiran, resmi dil Arnavutça ve para birimi de Leki’dir.


Ülke ekonomisini güçlü hale getiren en önemli geçim kaynağı tarımdır. Ülkede birçok insan da verimli topraklar sayesinde tarımla uğraşmayı tercih ediyor. Toprakların verimini daha etkili ve daha güçlü hale getirmek yerine yoksulluktan kaynaklanan geleneksel tarım modeli de toprağa büyük ölçüde zarar vermektedir.


Arnavutluk sokaklarında saygıyı ve samimiyeti ciddi anlamda hissedeceksiniz ve oldukça misafirperver insanları barındırdığını da eklemek gerekiyor.


Akdeniz ve Balkan ülkelerinin mutfaklarını tek bir çatı altında toplamayı başarmış olan zengin ve lezzetli bir mutfak kültürüne sahiplerdir.


Kültürel ve sanatsal etkinlikler de yılın belli bölümlerinde ortaya çıkıyor ve genellikle dini, kültürel festivaller ülkede bir adım daha önde yer alıyor…


Arnavutluk ziyaretleriniz için vize konusunda neler yapmanız gerektiği de aşağıdaki gibidir…


Arnavutluk Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Vize istemeyen ülkelerden bir tanesi olan Arnavutluk, Bordo pasaport sahibi kimselerin 90 gün süre ile ülkede yer almaları konusunda vize muafiyetini de sizinle buluşturuyor.


Gri, kırmızı ve yeşil pasaport hamili kimseler, 180 gün içerisinde giriş tarihinden itibaren yine 90 gün gibi bir ikamet süresi için vize başvurusu yapmak durumunda değillerdir.


4 Şubat 2010 tarihi ile birlikte ülkeler arası iletişim ve etkileşimi güçlendirmek adına vizelerin karşılıklı kaldırılmasına dair bir anlaşma imzalanmış ve bu anlaşma da hali hazırda geçerliliğini korumaktadır.


Eğitim, çalışma ya da oturma gibi durumlarda 90 günden fazla ikamet gibi bir durum söz konusu ise konsolosluk ile iletişime geçmeniz ve vize işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor ancak bu süreden daha erken geri dönüş yapacaksanız vize muafiyetiniz geçerlidir. Gerekli evraklar ile birlikte yine başvurularınızı da konsolosluğa yapmanız ve süreci de takip etmeniz gerekiyor.


Dikkat etmeniz gereken en önemli detay pasaportlarınızın geçerlilik süresidir.


Arnavutluk seyahatiniz boyunca sizleri rahat ettirecek ya da ihtiyacınız olacak paranın yanınızda olması gerekiyor. Bunun kontrolü bazı konsolosluklarda yapılıyor ancak Arnavutluk için bu konu ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.


Vize muafiyetine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sınır geçişlerinde görevli personele ziyaret sebebini detaylı bir şekilde açıklaması gerekiyor. Görevli personel ile sorun yaşamadığınız takdirde giriş ve çıkışlarda da herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmıyorsunuz. Aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde
görevli personelin geçişinize izin vermemesi gibi bir durum da mümkündür. Şüpheli hareketler, eksik bilgi gibi detaylara bu yüzden dikkat etmek gerekiyor.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder