Hızlı Erişim

Ardahan’da henüz havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Ardahan uçuşlarınız için Kars’ta bulanan Kars Karakani Havalimanı’nı kullanabilir ve sonrasında otobüs, servis veya araç kiralama imkanlarından yararlanarak Ardahan’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

En Ucuz Ardahan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Ardahan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Ardahan Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Ardahan Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz sınırındaki Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan Ardahan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kafkaslar’a açılan kapısı olma özelliğine sahiptir. Gürcistan Cumhuriyeti ile sınır komşusu olan Ardahan, 27 Mayıs 1992 tarihinde Kars’tan ayrılarak Türkiye’nin 75. ili olmuştur. Toplamda 5,576 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Ardahan, 2016 verilerine göre 98.335 gibi bir nüfusa sahiptir. Urartu, Med, Pers ve Gürcü egemenliği altında yaşamış olan Ardahan Birinci Dünya Savaşı'na kadar birçok kez el değiştirmiş ve en sonunda Türk topraklarına katılmıştır. Bölgenin en büyük geçim kaynağı hayvancılıktır ve az da olsa tarımcılık da yapılmaktadır.


Şehir genelinde Karsal İklim tipinin görüldüğü Ardahan’da, kışlar uzun, sert ve kar yağışlı geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalamasının 3,7 dereceye kadar düştüğü şehirde, uzun kış mevsiminde -30 derecelere kadar sıcaklık düşmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarının 550 milimetre olduğu şehirde, sonbaharın ilk soğukları eylül ayının sonunda başlar, ilkbaharda mayıs ayının ortalarına kadar devam etmektedir.  Batı ve kuzey bölgelerinde, özellikle Posof ilçesi ile Artvin’e yakın yörelerde ormanlıklar ve çalılar yer alırken, şehrin güney kesimlerinde çayır ve meralar yaygınlık göstermektedir.


Birçok devletin izlerini görebileceğiniz Ardahan’da; Urartu dönemine ait olduğu düşünülen ve Çıldır ilçe merkezinin 1 kilometre doğusunda yer alan Şeytan Kalesi, Türk dönemi öncesine ait kalıntılar üzerine inşa edildiği düşünülen Altaş Kalesi, milattan sonra 8 - 9. yüzyıllarda Türkistan'daki Kazan bölgesinden gelen Türk tarafından yapıldığı düşünülen Kazan Kalesi, Selçuklu döneminde yapılmış olan ve Osmanlı döneminde de aktif şekilde kullanılmış olan Ardahan Kalesi, Hanak ilçe merkezinin 20 kilometre güneydoğusunda yer alan ve Urartu kalelerinin özelliklerini taşıyan Sevimli Kalesi tarihi açıdan görülmeye değer yapı ve mekanlar arasında yer almaktadır.


Japonya’da düzenlenen yarışmada dünya birincisi olarak seçilen Damal Bebekleri’ne sahip olan Ardahan’da; her yıl 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında 17:10'dan 18:20'ye kadar Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silüeti, Ardahan - Gürcistan sınırı arasında bulunan ve sürekli hareket hâlinde olan 12 adacığa sahip Aktaş Gölü, toplam uzunluğu 1515 kilometre uzunluğunda olan ve 189 kilometrelik bölümü ülkemiz sınırlarından geçen Kura Nehri, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Van Gölü'nden sonra en büyük göl olma özelliğine sahip olan ve 115 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Çıldır Gölü doğa açısından görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. 

Kars Harakani Havalimanı

Otobüs

Kars Belediyesi bünyesinde hizmet veren belediye otobüslerini kullanarak Kars Karakani Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden, Kars Karakani Havalimanı’na hareket eden belediye otobüsleri, uçak seferlerine uygun olarak düzenlenmiştir. Uçuş saatlerinden iki saat önce ulaşım sağlamaktadır. Kars Karakani Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en uygun yöntemlerden biri olan belediye otobüsleri, Kars’a olan uçak seferlerinin yere inişinden 30 dakika sonra şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Kars Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve Kars Karakani Havalimanı – Kars Şehir Merkezi güzergâhında ulaşım sağlayan belediye otobüslerinin ulaşım ücreti 5,00 TL’dir.

       
Ayrıca Türk Hava Yolları ve Sunexpress Havayolu şirketlerinin servis hizmeti de bulunmaktadır.

Taksi

Kars Karakani Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Kars Harakani Havaalanı – Kars Şehir Merkezi güzergâhı taksi ücreti  30 - 35 TL, Kars Harakani Havalimanı – Kars Otobüs Terminali güzergâhı taksi ücreti 45 - 50 TL’dir. Taksimetre açılış ücreti, 2,75 TL, kilometre başına 5 TL ücretlendirme yapılmaktadır. (Not: Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)


Ayrıca, tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, Kars’ta bulunan araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirsiniz. En uygun Kars uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder