Hızlı Erişim

Afyon İlimizde havalimanı bulunmamaktadır. Bu ilimizden uçak bileti almak için 1 saat uzaklıkta olan Zafer Havalimanı ( Kütahya) kullanılabilir.

En Ucuz Afyon Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Afyon Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Afyon Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Afyonkarahisar Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Halk arasındaki adıyla Afyon, aynı isimli ilin merkezidir. Mermer ve gıda sektöründe ülke içinde ve dışında oldukça iyi bir isim yapmıştır. 2005 yılında şehrin ismi Afyonkarahisar olarak değiştirildi. Şehrin bilinen en eski adı Karahisar-ı Sahib’dir. Karahisar adı, şehrin merkezinde koyu renkli volkanik kayaların renginden ve üstünde bulunan hisardan gelir. Günümüzde kullanılan Afyon ismi ise bölgede yıllardan beri üretilen haşhaşa dayanmaktadır. 


Şehrin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanır. Şehirde yıllar önce hüküm süren Pers ve Roma İmparatorluğu’na dair kalıntılar bulunmuştur. 12. Yüzyıl sonlarına doğru Türk egemenliğine geçmiştir. Stratejik bir konumda bulunan şehir yıllarca Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok ulusa ev sahipliği yapmıştır. 


Afyon, mermer tesisleri ile ünlüdür. Zengin ve kaliteli mermer yatakları sayesinde sektörün hızla gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu yatakların işletilmesi ve işlenmesi üzerine firmalar mevcuttur. Ayrıca bu alan dışında gıda sektörü de önemli ölçüde gelişim göstermiştir. Özellikle Afyon lokumu ve kaymaklı Afyon Kadayıfı meşhurdur. Ülkede patates ve yumurta gibi sürekli tüketilen ürünleri ile de adını piyasaya duyurmuştur. Bulunduğu konum ve nüfus itibariyle sanayileşme daha azdır. Bu yüzden şehre yapılan yatırımların sayısı diğer şehirlere oranla düşüktür. Şehirde bulunan termal alanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğiyle Termal Turizm Alanı olarak misafirlerin kullanımına açılmış ve bu sayede turizm açısından şehre destek sağlanmıştır. Termal alanların son yıllarda birçok özel sektör tarafından rağbet görmesiyle otel ve konaklama yerlerinin de artması şehrin ekonomisine katkıda bulunmuştur.


Afyon’da Türkiye’Nin ve NATO’nun ikinci büyük askeri havalimanı bulunmaktadır. Fakat sivil amaçlı kullanılmadığı için şehirde iç ve dış hat seferlerinin yapılabileceği bir havalimanı bulunmamaktadır. Bunun yerine şehre ortalama 60 kilometre uzaklıkta olan Zafer Havalimanı kullanılmaktadır.

 

Zafer Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Havaş servisi ile Zafer Havalimanı’na ulaşım mümkündür. Fakat Kütahya, Uşak, Afyon ve Eskişehir illerine hizmet veren havalimanına sadece Kütahya üzerinden Havaş servislerini kullanabilmektesiniz. Kütahya’dan kalkış, sefer ve ücret bilgileri için Havaş çağrı merkezini arayarak bilgi edinebilirsiniz. Bunun dışında özel otobüs firmaları ile erişim sağlanmaktadır. Ayrıca havayolu firmalarının ücretli ve ücretsiz servis imkanlarını da kontrol etmenizde fayda var. Detaylı bilgiler için firmaların çağrı merkezi ile iletişime geçip sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Gün, tarih, saat gibi önemli bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira her saat ve gün otobüs seferleri düzenlenmemektedir. 

Taksi

Ticari taksiler ile Zafer Havalimanı’na ulaşım mümküdür. Fakat taksimetre ücretlendirmeleri kilometre üzerinden açılış fiyatına eklenerek yazıldığı için masraflı olabilmektedir. Acil durum dışında otobüs kullanmanızı bütçenizin sarsılmaması açısından öneririz. Zafer Havalimanı Kütahya’ya 39 KM, Afyon’a 60 KM uzaklıktadır. Bu yüzden taksi ücretleri tahmin ettiğinizden yüksek tutabilir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız Zafer Havalimanı’nın otoparkından faydalanabilirsiniz. İlk 15 dakika için ücretsizdir. Sonrasında 0-1 saat arası 7 TL ücret ödenmektedir. Ayrıca 24 saat bırakacaksanız otomobil için 21 TL diğer büyük araçlar için ise 29 TL ücret ödemeniz gerekmektediz. Otopark kullanım sürenize göre ücretler değiştiği için havalimanı danışma hattını aramanızda fayda var. 


Bunun dışında günlük araç kiralayarak ya da transfer hizmetlerinden faydalanarak da havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücret, araç ve diğer tüm sorularınız için firmaların danışman ya da çağrı merkezlerini arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder