Hızlı Erişim

En Ucuz Adıyaman Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Adıyaman Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Adıyaman Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Adıyaman Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin bir ili olan Adıyaman’ın eski adı Hısnımansur’du. Cumhuriyet döneminde bugünkü ismini almıştır. Adı eski Emevi kumandanlarından Mansur bin Ca’vane’den geldiği düşünülür. Hısnımansur, Mansur’un Kalesi anlamına gelmektedir. Tarihi oldukça eskilere dayanan şehir, birçok ulusa ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Kommagene Krallığı, Seleukos, Roma ve Bizans hakimiyeti altında kaldığı için birçok kültürün etkilerini de şehirde görmek mümkündür. 
 

Adıyaman, kültürel ve turistik açıdan zengin bitki örtüsü ve doğal yapısı ile misafirlerine keyifli bir atmosfer yaşatan şehirlerden birisidir. Yüzen Adalar, Gölbaşı ve doğal içmeceleri Çelikhan, Besni ve Kotur doğal güzellikleri arasında en bilinenleridir. Adıyaman’a geldiğinizde Gölbaşı, İnekli ve Azaplı Gölleri çevresinde yaşayan kuş türlerinin oluşturduğu ve Kuş Cenneti olarak bilinen yerler fotoğraf tutkunlarının en uğrak yerlerindendir. Ayrıca birçok hastalığa şifa olan Besni, Çelikhan ve Kotur içmeleri yine en çok tercih edilen yerlerdendir. Şehirde kendine has desen ve motifleri ile bilinen Pişinik ve Alikan halıları turistlerin en çok ilgisini çekenlerdendir. Bu halılar, orjinal yapısı günümüze kadar bozulmayan Oturakçı Pazarı’nda sergilenmekte ve satılmaktadır.
 

Türkiye’nin bölge turizmi açısından büyük öneme sahip olan Nemrut Dağı’da Adıyaman şehrinde bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası boyutlarda tanınan hem ülke hem de il turizmine katkı sağlayan Nemrut Dağı, yüz binlerce yerli ve yabancı turistlerce her yıl ziyaret edilmektedir. 
 

Adıyaman Havalimanı, 1998 yılında hizmete açılmış sivil kategorideki bir havalimanıdır. Yılda 1 milyon ortalama yolcu kapasitesine sahiptir. Son dönemde kule ve iki terminal bina daha yapılmıştır. Türk Hava Yolları ve AnadoluJet her gün seferler güzenlemektedir. 

Adıyaman Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Adıyaman şehir merkezinden havalimanına Türk Hava Yolları’nın servisleri ile ulaşabilirsiniz. Şehir Merkezi – Havalimanı ve Havalimanı – Şehir Merkezi olarak karşılıklı servis imkanları sağlanmaktadır. Servis hareket ve saatini öğrenmek için Türk Hava Yolları danışma hattı, çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretlendirme ve diğer bilgilere yine çağrı merkezi yetkilileri ile görüşerek ulaşabilirsiniz. 

Taksi

Ticari taksiler aracılığı ile dilerseniz Adıyaman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunduğu için taksi ücreti bütçenize ağır gelebilir. Ortalama 90-100 TL arası değişkenlik gösteren bir ücret ödeyebilirsiniz. Acil durumlar dışında şehir merkezinden hareket eden Türk Hava Yolları servislerini kullanmanız sizin için en avantajlı olanıdır. Standart taksimetre fiyat tarifesi geçerlidir. Taksimetre açılış ücreti üzerine kilometre cinsinden hesaplanarak yapılan ücretlendirmelere tabiidir. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız Adıyaman Havalimanı’nda bulunan 307 araç kapasitesine sahip otoparkından faydalanabilirsiniz. Fiyat tarifesi saat üzerinden ücretlendirildiği için otopark yetkilileri ile görüşecek net ücret bilgisi edinebilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak araç kiralama ve transfer hizmeti veren firmalardır. Dilediğiniz marka ve model araç kiralama ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca transfer hizmeti ile hiç sorunsuz gideceğiniz noktaya kadar taşıma işlemi gerçekleştirilmektedir. Marka ve model bilgilerine göre ücretlendirmeler değişkenlik gösterdiği için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder