Muğla Uçak Bileti

Bilet Ara

Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Yetişkin (+18)
Çocuk (2-12)
Genç (12-17)
Yaşlı (65+)
Öğrenci (12-24)
Bebek (0-2)
Asker ()

Muğla Nüfusu: 866.665
Muğla Yüzölçümü: 12.974 km²

Muğla Tarihi
Tarih öncesi dönemde Muğla’da Hititler, Frikyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar’ın egemenliği görülmektedir. Şehir, 1284’te Türkler’in eline geçmiş, bu tarihten sonra bölge Menteşe adıyla anılmaya başlanmıştır. 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılan bölge, 1402’de Timur’un hakimiyetine girmiştir.  II. Murat döneminde bir kez daha Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. Şehir, 1913’te Muğla adını almıştır. 

İklim ve Bitki Örtüsü
Muğla ilinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. 800 metreden daha yüksek alanlarda Akdeniz dağ iklimine rastlanmaktadır. İç kesimlerde karasal iklim hüküm sürmektedir ve sıcaklık bu bölgelerde daha düşüktür. Muğla toprakları yüzde 75 oranında orman ve fundalıktır. Ormanlarda çoğunlukla kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, sedir, ardıç ve kokulu günlük ağaçlar görülmektedir.  

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Muğla, Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Muğla’ya bağlı Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris, Köyceğiz, Dalyan, Göcek, Akyaka-Gökova gibi tatil yöreleri hem yerli hem de yabancı turistlerin yaz-kış ilgisini çekmektedir. Muğla ve çevresi doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla ülkemizin önemli yerleri arasında yer almaktadır.

Yemek
Muğla mutfağında ağırlıklı olarak sebze yemekleri görülmektedir. Özellikle zeytinyağlı sebze yemekleri yöre halkının yeme alışkanlığında önemli bir yer tutmaktadır. Yabanıl bitkilerden birbirinden lezzetli yemekler yapılmaktadır. Muğlalılar sebzenin yanında et yemeklerine de düşkündür. Kuzu kapama, et kavurması ve çiftlik kebabı en bilinen et yemeklerindendir. Hamur işleri ve tatlılarda yalankı, zerde, üzüm köftesi, ballı kabak, saç böreği ve hoşmerim öne çıkmaktadır. Özellikle Marmaris tarafındaki çam balı meşhurdur.

MUĞLA HAVAALANLARI

Bodrum Milas Havalimanı Genel Bilgiler
1997 yılında faalieyete geçen Bodrum Milas Havalimanı’nın iç ve dış terminali bulunmaktadır. Yılda üç milyona yakın yolcuya hizmet veren havalimanı Bodrum ile Milas arasında yer almaktadır. Bodrum Milas Havalimanı’nın iç hatlar terminali toplam 16.500 m², dış hatlar terminali ise 95.683 m²’dir. Havalimanı, ziyaretçilerin Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden biri olan Bodrum’a kısa sürede ve kolay şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır. 

Dalaman Havalimanı Genel Bilgiler
1981 yılında hizmet hayatına başlayan Dalaman Havalimanı, konumu gereği çevredeki turistik bölgelerin ulaşım gereksinimini karşılamaktadır. İç hatlar terminali toplam 10.633 m²’lik alana kurulmuştur ve yolcu kapasitesi yıllık 3 milyon kişidir. 2006 yılında hizmete açılan dış Hatlar terminali  yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Havalimanı Dalaman’a 6 km, Bodrum’a 200 km, Marmaris’e 95 km uzaklıktadır.

   İlk bilen siz olun
Atlasjet İstanbul – Tiflis Seferleri Başlıyor.

Atlasjet İstanbul – Tiflis Seferleri Başlıyor. Atlasjet, İstanbul Atatürk Havalimanı ile Tiflis arası 11 Ekim 2013’d...

Detaylar >>
Trabzon – Ankara Uçuşları 59 TL

Trabzon – Ankara Uçuşları 59 TL Trabzon – Ankara karşılıklı uçuşlarda fırsatlar devam ediyor. 8 Ekim’...

Detaylar >>
THY ile Boston’a Gidiş Dönüş 419 €

THY ile Boston’a Gidiş Dönüş 419 € Türk Hava Yolları ile Boston’a Gidiş Dönüş Her şey D&aci...

Detaylar >>
Kocaeli Ankara'ya Uçuyor

Kocaeli Ankara’ya Uçuyor AnadoluJet ile 2 Eylül tarihleri itibaren Kocaeli – Ankara Karşılıklı direkt seferleri b...

Detaylar >>
Trabzon – Soçi Uçuş Hatları Başlıyor

Trabzon – Soçi Uçuş Hatları Başlıyor. Pegasus hatlarına yeni bir şehir ekledi. Trabzon’dan 11 Ekim tarihi i...

Detaylar >>
SunExpress İle Yurtiçi 49,99 TL

SunExpress İle Yurtiçi 49,99 TL SunExpress İle Yurtiçi uçuşları tek yön 49,99 TL’den Başlayan Fiyatla...

Detaylar >>